
"Kilometarska požarna linija se prostire na potezu popovopoljskih sela Poljice – Sedlari – Grmljani, a vatra, koja je bila daleko od kuća, sada se spustila na oko 50 metara daljine, gdje smo uspjeli odbraniti sve objekte, u sva tri sela“, kaže komandir Teritorijalne vatrogasno-spasilačke jedinice Trebinje Dejan Kašiković, koji je tokom cijele noći i sam bio na požarištu.
Vatrogasci odbranili kuće i putnu komunikaciju
Nadljudskim naporima su vatrogasci odbranili i objekte i putnu komunikaciju na potezu između ovih sela, a najkritičnije je bilo u ranim jutarnjim satima, kada je došlo do naglog povećanja intenziteta požara u rejonu Gornjih Grmljana, gdje su se preselile sve snage, kako bi spriječili dalji prodor vatre.
I Kašiković , i njegove kolege su, međutim, poprilično umorni, jer vode neprekidnu borbu sa vatrenom stihijom već nekoliko dana, a požar se, nošen vjetromm samo širi.
Nemaju, nažalost, pomoć ni od mještana ovih sela koji sada žive mahom u Trebinju, ali ne dolaze u pomoć, već iz udobnosti svojih domova zovu vatrogasce telefonima da se informišu o stanju.
Komandir uputio apel vlasnicima kuća i imanja
"Situacija je i dalje vrlo ozbiljna i nepredvidiva zbog vjetra, pa upućujemo i hitan apel svim vlasnicima kuća i imanja na ugroženom području da, bez odlaganja, dođu i uključe se u odbranu svoje djedovine i očevine“, apelovao je Kašiković.
I on nam je potvrdio da jedini kontakt koji ima sa većinom stanovnika ovih sela jesu njihovi telefonski pozivi kojim se raspituju o stanju na terenu, čime vatrogascima, usred posla, samo odnemažu, jer su u ovakvim situacijama minuti dragocjeni.
"Potrebni su nam ljudi, a ne pozivi, jer svaka dodatna ruka može doprinijeti da se spasi nečija imovina“, kaže Kašiković koji je, zajedno sa kolegama tvrdi da, i pored pasivnosti mještana, vatrogasci neće odustati i dati sve što je u njihovoj moći.
(Vijesti.ba)
Chat čitatelja