05.07.2026 / 12:00 Svijet - Samit najmoćnijih

Čelnici NATO-a idu u Ankaru: Evropa želi izbjeći sukob s Trumpom

Čelnici NATO-a idu u Ankaru: Evropa želi izbjeći sukob s Trumpom
Foto: X

Čelnici članica NATO-a u utorak i srijedu učestvovat će u Ankari na samitu na kojem će evropski saveznici nastojati pokazati da preuzimaju veću odgovornost za odbranu kontinenta, dok istovremeno pokušavaju izbjeći produbljivanje nesuglasica sa američkim predsjednikom Donaldom Trumpom oko Irana, Grenlanda i buduće uloge Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Alijansi.

Generalni sekretar NATO-a Mark Rutte izjavio je da će samit biti prilika da evropske članice potvrde povećanje izdvajanja za odbranu, uz potpisivanje ugovora o nabavci naoružanja vrijednih desetine milijardi dolara. Očekuje se i potvrda nastavka finansijske i vojne podrške Ukrajini u ratu protiv Rusije.

Stiže i Zelenski

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski prisustvovat će večeri čiji će domaćin biti turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, koji bi tokom samita trebao održati i bilateralni sastanak s Trumpom.

Evropski zvaničnici nadaju se da će dobri odnosi Trumpa s Erdoganom i Rutteom doprinijeti uspješnom održavanju samita, uprkos napetostima koje su posljednjih mjeseci obilježile odnose između Washingtona i evropskih saveznika.

Trump je u posljednjim istupima ponovo kritikovao evropske članice NATO-a zbog, kako tvrdi, nedovoljnog ulaganja u vlastitu sigurnost, dok iz Alijanse poručuju da povećana evropska izdvajanja predstavljaju odgovor na njegove dugogodišnje zahtjeve.

Prema podacima NATO-a, evropske članice i Kanada ove godine povećale su izdvajanja za odbranu za oko 90 milijardi dolara u odnosu na prošlu godinu, na više od 570 milijardi dolara.

Zabrinutost zbog vojske SAD

Na prošlogodišnjem samitu dogovoreno je da članice do 2035. godine izdvajaju 3,5 posto bruto domaćeg proizvoda za osnovne odbrambene potrebe, uz dodatnih 1,5 posto za ulaganja u oblasti poput kibernetičke sigurnosti i vojne infrastrukture.

Ipak, uoči samita ostaju prisutne zabrinutosti zbog američkog smanjenja vojnog prisustva u Evropi, revizije rasporeda američkih snaga na kontinentu te posljedica sukoba s Iranom, za koji evropski zvaničnici strahuju da bi mogao zasjeniti sastanak NATO-a.

Diplomatski izvori ocjenjuju da je Alijansa i dalje stabilna, ali upozoravaju da su transatlantski odnosi posljednjih godinu dana bili pod snažnim pritiskom te da će predstojeći samit biti važan test jedinstva 32 članice NATO-a.

(Vijesti.ba)

Chat čitatelja

NAPOMENA - Portal Vijesti.ba zadržava pravo da obriše neprimjeren sadržaj bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u chatu nisu stavovi redakcije portala Vijesti.ba.

Izdvajamo