30.07.2026 / 06:00 Regija - Traju pripreme

Brisel zapošljava prevodioce za crnogorski jezik

Brisel zapošljava prevodioce za crnogorski jezik
Foto: X
Kako se Crna Gora približava članstvu u Evropskoj uniji, institucije EU počinju praktične pripreme za uvođenje crnogorskog kao 25. službenog jezika Unije.

Pravna služba Vijeća EU traži asistente koji će raditi na pripremi ugovora o pristupanju Crne Gore EU, kao i na prevođenju evropskog zakonodavstva, piše Politico.

„Otvaraju se prve mogućnosti za građane Crne Gore da grade karijere u institucijama EU“, izjavila je crnogorska ministrica evropskih poslova Maida Gorčević.

Crna Gora je do sada zatvorila polovinu pregovaračkih poglavlja, a cilj Podgorice je da postane članica EU do 2028. godine. Nakon pristupanja, crnogorski jezik bit će uvršten među službene jezike Unije.

Prema riječima diplomate uključenog u pregovore, dokumenti EU na crnogorskom jeziku koristit će latinicu, koja je u Crnoj Gori češće u upotrebi od ćirilice.

Iako je crnogorski veoma sličan srpskom, hrvatskom i bosanskom jeziku, EU će ipak morati angažovati dodatne prevodioce i tumače. Profesor lingvistike Igor Lakić smatra da je njihovo angažovanje potrebno i zbog političkih, ekonomskih i drugih specifičnosti koje prevodioci moraju pravilno prenijeti.

Uvođenje novog službenog jezika značilo bi dodatne troškove za EU, koja već godišnje izdvaja oko milijardu eura za prevođenje svog zakonodavstva na 24 službena jezika.


(Vijesti.ba)

Chat čitatelja

NAPOMENA - Portal Vijesti.ba zadržava pravo da obriše neprimjeren sadržaj bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u chatu nisu stavovi redakcije portala Vijesti.ba.

Izdvajamo