
Na sajtu Grada Banjaluka objavljeno je da je za školsku i akademsku 2026/2027. godinu utvrđen iznos sredstava za stipendiranje u visini do 2.700.000 KM za stipendiranje učenika srednjih škola i redovnih studenata prvog ciklusa na visokoškolskim ustanovama.
„Pojedinačni iznosi stipendija iznose 150 KM za učenike i 200 KM za studente po osnovu socijalnog statusa i uspjeha u školi odnosno studiju, a za deficitarna zanimanja utvrđeni su iznosi od 200 KM za učenike i 400 KM za studente“, navode iz Grada Banjaluka.
Deficitarna zanimanja odnos struke za učenike srednjih škola su: Mašinstvo i obrada metala – bravar-zavarivač; Geodezija i građevinarstvo - izvršilac radova na saobraćajnicama i Geodezija i građevinarstvo - armirač-betonirac.
Deficitarna zanimanja koja se stiču u prvom ciklusu studiranja na visokoškolskim ustanovama su: Elektronika i telekomunikacije - zvanje diplomirani inženjer elektrotehnike, elektronika i telekomunikacije - 240 ECTS; Matematika i informatika, nastavni smjer – zvanje diplomirani profesor matematike i informatike - 240 ECTS i Hemija, nastavni smjer - zvanje diplomirani profesor hemije – 240 ECTS.
Grad u školskoj 2025/2026. godini stipendira 1.441 učenika i 208 studenata.
Stanivuković je podsjetio da je, uz ranije povećana izdvajanja za maturante i podršku vantjelesnoj oplodnji, realizovano pet od šest najavljenih mjera.
Pored značajnog povećanja stipendija, Grad uvodi i 200 KM podrške za oko 300 najboljih brucoša, dok će svaki prvačić pred polazak u školu dobiti 100 KM. Subvencije za privatne vrtiće povećavaju se na 200 KM mjesečno.
"Nastavljamo da ispunjavamo obećanja i ulažemo tamo gdje je najvažnije - u naše ljude", naveo je Stanivuković.
(Vijesti.ba)
Chat čitatelja