21.08.2026 / 12:31 BiH - Željeznice FBiH

Sutra osma godišnjica tragične željezničke nesreće u Donjoj Jablanici

Sutra osma godišnjica tragične željezničke nesreće u Donjoj Jablanici
Foto: Željeznice FBiH

U subotu 22. augusta navršava se osam godina od teške željezničke nesreće u Donjoj Jablanici, koja je zabilježena kao jedna od najvećih i najtežih poslijeratnih nesreća u regiji. Na licu mjesta tragično su izgubili živote Fehmin Turčinović i Jasmin Čerenić, dok je Haris Karić od zadobijenih povreda preminuo nekoliko dana kasnije 2. septembra, u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu.

U posljednjem trenutku iz voza je uspio iskočiti mašinovođa Božidar Jurenić i tako sebi spasio život.

- Tuga za našim nastradalim kolegama, vrhunskim profesionalcima i dragim prijateljima, jednako je prisutna i danas. Njihov odlazak nenadoknadiv je gubitak za njihove najbliže, ali i za cijelu našu željezničku zajednicu. Kolege su im podigle spomenik u Rajlovcu, kao trajni simbol prijateljstva, poštovanja i sjećanja koje nikada neće izblijediti - saopćeno je iz Željeznica FBiH.

Ova bolna godišnjica ujedno je i stalan, opominjući podsjetnik na to koliko je željeznički poziv odgovoran i zahtjevan. Unapređenje sigurnosti u željezničkom saobraćaju zahtijeva kontinuirana ulaganja u infrastrukturu i vozila, kao i stalnu edukaciju i stručno usavršavanje kadrova, kako bi se zaštitili ljudski životi kao najviša vrijednost, poručili su iz Željeznica FBiH.

U ime Uprave i svih zaposlenika, iz Željeznica FBiH su uputili izraze najdubljeg poštovanja i saosjećanja porodicama, prijateljima i kolegama nastradalih mašinovođa.


(Vijesti.ba)

 

Chat čitatelja

NAPOMENA - Portal Vijesti.ba zadržava pravo da obriše neprimjeren sadržaj bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u chatu nisu stavovi redakcije portala Vijesti.ba.

Izdvajamo