21.08.2026 / 19:55 Svijet - Švicarska

Zurich testira radnu sedmicu od 35 sati, plate ostaju iste

Zurich testira radnu sedmicu od 35 sati, plate ostaju iste
Foto: X
Gradska vlada Zuricha odobrila je okvir za pilot-projekte sa radnom sedmicom od 35 sati, u odnosu na sadašnjih 42 sata, ali još nije odlučila koje će odjeljenje učestvovati u projektu.

Zahtjev za uvođenje pilot-projekta podnijele su ljevičarske stranke u gradskom parlamentu 15. marta 2023. godine, a prijedlog je tada podržan sa 60 glasova "za" i 57 "protiv", prenio je swissinfo.ch.

Prema usvojenoj direktivi, pilot-projekat bi trajao godinu dana, uz mogućnost produženja za još godinu, prenosi Tanjug.

Njime bi bili obuhvaćeni radnici u smjenama, među kojima su policajci, zaposleni u javnom prevozu i njegovatelji, uz zadržavanje postojećih plata.

Ukoliko bi se radna sedmica od 35 sati uvela u cijeloj gradskoj administraciji bez smanjenja plata, troškovi bi mogli da dostignu oko 118 miliona eura, dok bi bilo potrebno do 1.500 dodatnih zaposlenih.

Na kantonalnom nivou prijedlog za proučavanje uvođenja radne sedmice od 35 sati nije dobio podršku.

Kantonalni parlament Zuricha odbacio ga je u septembru 2024. godine sa 111 glasova "protiv" i 57 "za".

Protivnici su upozorili da bi kraća radna sedmica mogla da pogorša nedostatak zaposlenih i da poveća troškove plata, dok su njeni zagovornici ukazivali na moguće zdravstvene koristi i pozitivna iskustva iz drugih zemalja i kompanija.


(Vijesti.ba)

Chat čitatelja

NAPOMENA - Portal Vijesti.ba zadržava pravo da obriše neprimjeren sadržaj bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u chatu nisu stavovi redakcije portala Vijesti.ba.

Izdvajamo