
Prije samo godinu dana malo ko je mogao očekivati da će veliki preporod kluba u značajnoj mjeri nositi pečat "Made in Bosnia".
"Prije godinu dana rekao sam svom timu da moramo dobrano dodati gas i to smo uradili", rekao je trener Schalkea Miron Muslić za klupsku stranicu uoči povratka u najviši rang njemačkog fudbala.
"Sada moramo ponovo dodati gas. Na prvi pogled možda zvuči kao prijetnja, čak pomalo dramatično, ali upravo će nam to biti potrebno da odgovorimo na ovaj izazov. Momci to znaju i uvjereni smo da u sebi imamo još jednu brzinu."
Muslićev cilj nije samo da u prvoj sezoni nakon tri godine u drugoj ligi sačuva ekipu od ispadanja. Želi da se Schalke "etablira u Bundesligi".
Za Muslića će ovo biti i prva sezona u Bundesligi, nakon što je uspio ono što nekoliko njegovih prethodnika nije. Vratio je "Kraljevsko plave" u najviši rang njemačkog fudbala, piše DW.
"Odakle se ovaj stvorio?"
Malo ko je mogao predvidjeti ovakav rasplet prije nešto više od godinu dana, kada je Muslić predstavljen kao novi trener Schalkea. Mnogi navijači tada su vjerovatno posegnuli za telefonom kako bi saznali ko je zapravo novi trener.
Austrijski stručnjak, koji je sa roditeljima sa devet godina pobjegao od rata u Bosni i Hercegovini, svjestan je toga.
"Mnogi su se pitali: 'Ko je ovaj čovjek, odakle se stvorio?'", rekao je Muslić za njemački fudbalski magazin Kicker u oktobru prošle godine, nakon što je Schalke prvi put u sezoni preuzeo vrh tabele.
Na prvom mjestu klub je završio i prvi dio sezone. Ipak, tokom januarskog prijelaznog roka Muslić i sportski direktor Frank Baumann još nisu bili sigurni da ekipa ima dovoljno kvaliteta za plasman među prve dvije ekipe i direktan ulazak u Bundesligu.
Iskusni golgeter tražio veću minutažu
Tada je Musliću stigao posljednji dio slagalice za plasman u viši rang.
Kapiten Bosne i Hercegovine Edin Džeko, napadač koji je gotovo svuda gdje je igrao tresao mreže, uglavnom je grijao klupu u italijanskoj Fiorentini i tražio klub u kojem bi imao veću minutažu.
Džeko je poručio da je spreman na veliko smanjenje plate kako bi pomogao Schalkeu da izbori plasman u Bundesligu. Kada je to ostvareno, u tome je učestvovao sa šest golova, i to nakon što je već napunio 40 godina.
Mnogi su očekivali da će Džeko ovog ljeta okačiti kopačke o klin, nakon što je kao kapiten predvodio BiH na njenom tek drugom nastupu na Svjetskom prvenstvu.
Međutim, nekoliko sedmica prije početka sezone potvrdio je da se vraća u Bundesligu, 15 sezona nakon što je posljednji put igrao u ovom takmičenju u dresu Wolfsburga.
Nakon što je potpisao jednogodišnji ugovor uz značajne bonuse, Džeko je rekao da je, iako je imao "još tri opcije", odlučio da, ako nastavi igrati, to bude isključivo u Schalkeu.
Džeko sa 40 godina "još uvijek gladan"
"Povratak u Bundesligu jedan je od vrhunaca moje karijere", rekao je Džeko za klupsku stranicu.
"Još uvijek sam gladan igre. Želim da pomognem našem timu i u Bundesligi."
Koliko će Džeko zaista igrati u Bundesligi još nije poznato. Ipak, Muslić, za kojeg se navodi da se snažno zalagao za ostanak svog zemljaka još jednu sezonu, vjeruje da Džeko i dalje može biti igrač koji pravi razliku u ključnim trenucima.
Ipak, ne očekuje se da će imati toliko minuta na terenu kao treći član Schalkeovog bosanskohercegovačkog trija, štoper Nikola Katić.
Njegov put do Gelsenkirchena ukrstio se s Muslićevim prije nekoliko godina u Plymouth Argyleu. Čak i prije nego što je Džeko prošle zime stigao u Gelsenkirchen, on i Katić već su se poznavali iz reprezentacije.
"Jednom Schalke, uvijek Schalke", ali...
Sva trojica sada žele da povratak Schalkea u Bundesligu ne bude samo jednogodišnja avantura.
Muslić, čiji ugovor traje do kraja sezone 2027/28, nada se da će još godinama ostati na klupi kluba.
"Zauvijek ću ostati član Schalkea 04, 100 posto. Bez obzira na to kojim putevima ćemo se jednog dana možda razići", rekao je trener za Kicker prošlog oktobra.
Istovremeno, dovoljno je realan da zna da kao trener neće zauvijek ostati u Gelsenkirchenu. Iako je trenutno potpuno fokusiran na Schalke, već zna gdje bi jednog dana volio završiti.
"Jednog dana bih volio da budem selektor Bosne i Hercegovine", rekao je Miron Muslić i dodao da vjeruje da će se to dogoditi.
"Osnovni preduslovi jednostavno savršeno odgovaraju. Moje porijeklo, moja povezanost i ljubav prema domovini."
Za sada je, međutim, fokus na novoj sezoni.
Schalke je već na startu pretrpio neugodan udarac, pošto ga je četvrtoligaš Hallescher FC u prvom kolu njemačkog Kupa odveo u produžetke. Schalke je ipak na kraju slavio rezultatom 5:2.
Džeko je ušao u igru u 64. minuti, očekujući da će odigrati svega pola sata, ali je postigao dva gola.
Uvijek optimistični Muslić nakon utakmice rekao je da težak susret nije samo pokazao da će im "Džeko biti potreban" u Bundesligi, već i da je Schalke pokazao svoju "otpornost".
Sada slijedi prvi pravi test i odgovor na pitanje može li Schalke zaista prebaciti u nekoliko brzina više. Povratak u Bundesligu donosi gostovanje Augsburgu u nedjelju, prenosi DW.
(Vijesti.ba)
Chat čitatelja