
Evropski šef diplomatije Josep Borrell potvrdio je da se od Srbije redovno traži da ona uskladi svoju vanjsku politiku s politikama EU.
U pisanom odgovoru na pitanje evropskih zastupnika oko utjecaja trećih zemalja na Balkanu, odnosno utjecaja Rusije u Srbiji, Borrell je naveo da se od Srbije očekuje da djeluje u skladu sa svojim strateškim ciljem - članstvom u EU, te da ispunjava obaveze koje je preuzela u okviru procesa pristupanja.
"To pitanje se redovno pokreće sa Srbijom, na neformalnim sastancima političkog dijaloga o zajedničkoj vanjskoj i sigurnosnoj politici i drugim sastancima u okviru Procesa stabilizacije i pridruživanja", istakao je šef evropske diplomatije u pisanom odgovoru.
Istu poruku je ponovila i Ana Pisonero, portparolka Evropske komisije (EK) ocijenivši da Srbija mora da reaguje u skladu sa obavezama prema EU.
- Jasno je da se u skladu sa pregovaračkim okvirom iz razgovora o članstvu u EU, od Srbije očekuje da postepeno usklađuje svoju politiku prema trećim zemljama sa politikom i pozicijom EU - izjavila je novinarima Pisonero, nakon što je upitana da prokomentarise informacije o povlačenju Srbije sa planiranih vojnih vježbi sa Bjelorusijom.
Prema riječima briselske portparolke, EU pozdravlja "kvalitetan doprinos" Srbije kao zemlje koja aktivno učestvuje u nekoliko EU sigurnosnih i odbrambenih misija.
Evropska unija je također pozdravila usklađivanje Srbije sa usvojenom Deklaracijom o Bjelorusiji 11. avgusta, gdje je istaknuto da su građani Bjelorusije tokom izborne kampanje "pokazali želju za demokratskim promjenama", ali da "izbori nisu bili ni slobodni ni fer".
(Vijesti.ba/RSE)
Chat čitatelja