GDF podsjeća na činjenice, utvrđene sudskim presudama i temeljnim istraživanjima. Nakon zauzimanja Srebrenice od strane vojske Ratka Mladića, ubijeno je preko 8.000 bošnjačkih muškaraca, dječaka i staraca, zbog svoje nacionalne pripadnosti. Bio je to vrhunac zavojevačke i šovinističke politike ogrezle u zločin, koja je vođena u ratu protiv suverene države Bosne i Hercegovine. Podsjećamo da su masakr u Srebrenici i Haški tribunal i stalni Međunarodni krivični sud okarakterisali kao genocid izvan svake sumnje.
Republika Srbija, bez čije vojne, logističke, obavještajne, propagandne i materijalne podrške masakr ne bi bio moguć, presudom Međunarodnog krivičnog suda osuđena je kao odgovorna zbog nesprječavanja i nekažnjavanja genocida. Međutim, iako je skupština Srbije 2010. donijela rezoluciju o prihvatanju presude, režim Aleksandra Vučića danas je posvećen negiranju srebreničkog genocida.
GDF čvrsto stoji na stanovištu da nema zločinačkih naroda, ali postoje zločinačke i genocidne ideologije i politike. Zbog toga je potrebno napraviti diskontinuitet sa fašistoidnom politikom zločina koja je primjenjivana u ratovima 1990-ih, a čiji nosioci i danas vladaju Srbijom. Negirajući genocid, oni brane svoju ratnu politiku i svoje sramotno djelo.
Razgraničenje sa zločinom, nacionalizmom i fašizmom i njihova osuda, prvi su uslov ozdravljenja i moralne obnove našeg društva. Očekujemo od kolega iz opozicije, od svih časnih kritičara Vučićevog šovinističkog i korumpiranog režima da se o ovim temeljnim civilizacijskim vrijednostima izjasne što prije i bez dvosmislenosti. Nema pomirenja sa susjedima i evropskog puta Srbije bez jasnog razgraničenja sa zločinom!
Zoran Vuletić, predsjednik GDF
(Vijesti.ba)