14.07.2022 / 14:00 Regija - Dritan Abazović

Vlada ima prioritet kako Crnu Goru učiniti idućom članicom EU

Vlada ima prioritet kako Crnu Goru učiniti idućom članicom EU
Foto: FENA
Crnogorski premijer Dritan Abazović kazao je da Vlada Crne Gore vidi samo jedan glavni vanjsko politički prioritet, a to je kako tu zemlju učiniti idućom članicom Europske unije.

"Svi moramo biti posvećeni tom pitanju, moramo rješavati stvari koje zahtijevaju širi konsenzus u društvu, ići ka deblokadi europskog puta, ka onome što su odluke s dvije trećine ili tri petine u parlamentu vezano za Sudsko vijeće, članove Ustavnog suda i izbor VDT-a u punom mandatu", kazao je Abazović na konferenciji za novinstvo s visokim predstavnikom EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Josepom Borrellom.

Također Abazaović je istaknuo da ukoliko Crna Gora postigne te rezultate Europska komisija će to prepoznati i ta zemlja će ići ka završnim mjerilima, što će joj omogućiti zatvaranje poglavlja po novoj metodologiji.

Borrell je istaknuo da je sastanak bio važan kako bi se građanima Crne Gore i cijele regije pokazala posvećenost zajedničkoj budućnosti u EU.

"Danas smo izvršili pregled naših odnosa s Crnom Gorom i procesa pristupanja Crne Gore EU. Razgovarali smo o regionalnim događajima. Istaknuli smo značaj europske agende Crne Gore. Snaga i fokus svih političkih subjekata trebaju biti usredotočeni na provedbu europskih reformi", kazao je Borrell.

Borrell je također istaknuo kako ne postoji ništa važnije za Crnu Goru od europskog puta, posebno u trenutku kada Crna Gora treba biti predvodnica u pristupnim pregovorima.

"Vrijeme je prelaska na iduću fazu, ali to zahtijeva punu posvećenost implementaciji svih reformi povezanih s EU - u pravosuđu, medijima, borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala", kazao je Borrell.

Po njegovim riječima,  EU od Crne Gore očekuje ukidanje programa ekonomskog državljanstva i usklađivanje vizne politike s politikom EU.

On je najavio da će EU dati pet milijuna eura zemljama zapadnog Balkana kroz Mehanizam brzog odgovora. Riječ je, kako je kazao, o žurnoj podršci regiji kako bi se osnažila otpornost u suprotstavljanju sajber napadima i manipulaciji informacijama.


(Vijesti.ba / FENA)

Chat čitatelja

NAPOMENA - Portal Vijesti.ba zadržava pravo da obriše neprimjeren sadržaj bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u chatu nisu stavovi redakcije portala Vijesti.ba. Ova vijest je sada dostupna samo za čitanje.

Izdvajamo