11.09.2022 / 13:52 Rat u Ukrajini - Kijev

Zelenski: Ruski bijeg iz Izjuma je prekretnica u ratu

Zelenski: Ruski bijeg iz Izjuma je prekretnica u ratu
Foto: Vijesti.ba
Ukrajinske snage nastavile su se probijati prema sjeveru u regiji Harkov i napredovati prema jugu i istoku, ...

... rekao je danas komandant ukrajinske vojske, dan nakon što je njihovo brzo napredovanje natjeralo Rusiju da napusti svoj glavni bastion u tom području.

Predsjednik Volodimir Zelenski pozdravio je munjevito napredovanje Ukrajine u sjeveroistočnoj pokrajini Harkov kao potencijalni napredak u šestomjesečnom ratu, rekavši da bi ova zima mogla donijeti brže osvajanje teritorija ako Kijev dobije moćnije oružje.

- Vjerujem da je ova zima prekretnica i da može dovesti do brze deokupacije Ukrajine - rekao je Zelenski u komentarima za politički forum objavljen na njegovoj web stranici kasno u subotu.

- Vidimo kako oni (okupatori) bježe u nekim smjerovima. Da smo malo jači s oružjem, brže bismo se deokupirali - rekao je on, prenosi Reuters.

Ukrajinski dužnosnici nisu potvrdili da su ponovno zauzeli Izium, ali načelnik štaba Zelenskog Andriy Yermak objavio je fotografiju trupa u predgrađu i tweetao emotikon grožđa. Ime grada znači "grožđice".


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo