27.10.2022 / 11:41 Politika - Mostar

Vlada FBiH: Od igara na sreću za zdravstvo 410.573 KM

Vlada FBiH: Od igara na sreću za zdravstvo 410.573 KM
Foto: FENA

Na prijedlog Federalnog ministarstva zdravstva Vlada FBiH danas je donijela Odluku o utvrđivanju liste korisnika i raspodjeli dijela prihoda po osnovu naknada za priređivanje igara na sreću. 

Na ovaj način je odobrena raspodjelu 410.573 KM uplaćenih po ovoj osnovi u Proračun FBiH u 2021. godini.

Od ovog iznosa, 315.483 KM raspodjeljuje se za kategoriju programa i projekata "Liječenje i rehabilitacija teško oboljele djece i mladih čije se liječenje financira iz Federalnog fonda solidarnosti". Na listi ovih korisnika je 18 udruga iz Federacije BiH, za koje se iznosi dodijeljenih sredstava kreću u rasponu od 5.000 do 30.000 KM, priopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.

Druga kategorija za koju se dodjeljuje 95.090 KM odnosi se na financiranje programa i projekata "Organiziranje akcije dobrovoljnog darivanja krvi, odnosno promocija dobrovoljnog darovalaštva krvi". Na toj listi je 12 kolektivnih korisnika, kojima pripadaju iznosi između 4.680 i 10.000 KM.

Prema obrazloženju Odluke, dobitnici ovih sredstava izabrani su nakon provedene procedure putem Javnog natječaja objavljenog 26. 5. 2022. godine, a ova odluka stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u Službenim novinama FBiH, a Federalno ministarstvo zdravstva će, najkasnije u roku od 30 dana iza toga, zaključiti pojedinačne ugovore o dodjeli sredstava sa svim korisnicima.

Ugovori će sadržavati odredbu o obavezi korisnika da najkasnije do 31. 12. 2022. godine, Federalnom ministarstvu zdravstva dostave izvještaje o namjenskom utrošku ovih sredstava.

Federalno ministarstvo zdravstva najkasnije će do 1. 3. 2023. godine dostaviti Vladi FBiH sveobuhvatnu informaciju o namjenskom utrošku sredstava dodijeljenih korisnicima, stoji u priopćenju.

Izmjene i dopune Uredbe o raspodjeli prihoda ostvarenih od naknada za priređivanje igara na sreću

Vlada FBiH je na današnjoj sjednici, na prijedlog Federalnog ministarstva financija, donijela Uredbu o izmjenama i dopunama Uredbe o kriterijima za utvrđivanje korisnika i načinu raspodjele dijela prihoda ostvarenih po osnovu naknada za priređivanje igara na sreću.

Izmjene se odnose na opće kriterije za financiranje projekata i programa, a među kojima su broj kalendarskih godina poslovanja korisnika sredstava, broj realiziranih programa i projekata koji su financirali drugi organi uprave, te preporuke stručnjaka ili nadležne institucije koji su imali učešća u izradi predmetnog projekta.

Kriteriji su, također, učešće vlastitih sredstava u financiranju projekta, kao i broj pozitivnih izvješća iz ranijeg razdoblja za dodijeljena sredstva u skladu sa ovom uredbom.

Prema novom rješenju, Federalnom ministarstvu rada i socijalne politike pripada 20 posto (umjesto dosadašnjih 50 posto) ukupno raspodijeljenih sredstava, Federalnom ministarstvu kulture i sporta 40 posto (dosad se radilo o 15 posto), Federalnom ministarstvu razvoja, poduzetništva i obrta 10 posto (dosad se radilo o 5 posto), dok za federalna ministarstva obrazovanja i znanosti, te zdravstva ostaje dosadašnja razina od 15 posto. Nadležna ministarstva će, u roku od 30 dana od početka primjene Uredbe, donijeti i objaviti na svojim web stranicama upute o podnošenju prijava na javni konkurs i dostaviti ih Federalnom ministarstvu financija.

Prema obrazloženju izmjena i dopuna, od početka primjene Uredbe, do kraja prošle godine, izvršena je raspodjela sredstva u iznosu većem od 21,7 milijuna KM za programe i projekte, a u tijeku je raspodjela još 3,8 milijuna KM za ovu godinu, što ukupno iznosi više od 25,5 milijuna KM. Od ukupno raspodijeljenih sredstava u ovom radoblju najveći iznos je dodijeljen za programe Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, i to 13,4 milijuna KM, kojem je, prema odredbama dosadašnje uredbe, pripadalo 50 posto sredstava za programe iz oblasti socijalne politike.

S druge strane, Federalnom ministarstvu kulture i sporta, pripadalo je 15 posto sredstava, te je za programe iz ove oblasti do sada doznačeno oko četiri milijuna KM, a što godišnje iznosi između 400 i 500 tisuća KM.

Pored toga, u posljednje dvije godine na prijedlog Vlade FBiH usvojeno je više sustavnih propisa koji uređuju socijalnu politiku u domeni mjesečnih primanja osobama slabijeg imovinskog stanja, te drugih naknada socijalnog karaktera, kao što su Zakon o roditeljima njegovateljima u FBiH, Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji, Zakon o materijalnoj podršci obiteljima s djecom u FBiH, Zakon o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom i druga zakonska rješenja. Cilj tih zakona jeste pružanje efikasnije financijske podrške u oblasti socijalne zaštite i socijalne politike. Preuzimanjem određenih novčanih izdataka na federalnoj razini, rasterećeni su županijski proračuni, te se očekuje da i oni svoje aktivnosti usmjere na dalju novčanu podršku ovim osobama.

S obzirom na te činjenice, izmjenom ove uredbe, Vlada je iskazala opredjeljenje da preraspodjelom prikupljenih prihoda po osnovu naknada za priređivanje igara na sreću, poveća njihovo učešće u svrhu podrške razvoju sporta i kulture, poduzetništva i obrta, obrazovanja i znanosti, kao i veće podrške mladima, te djelatnostima koje su od javnog interesa.

Inače, prije upućivanja na razmatranje Vladi Federacije, Ministarstvo financija je nacrt ove uredbe dostavilo radnim tijelima Parlamenta FBiH, priopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.

Prihvaćen grant IBRD-a u iznosu od 1,15 miliona dolara za Fedraciju BiH

Federalna vlada dala je suglasnost za prihvaćanje granta Međunarodne banke za obnovu i razvoj (IBRD), namijenjenog za financiranje projekta modernizacije vodnog i sanitarnog sektora u Bosni i Hercegovini.

Prema donesenoj odluci, Federacija BiH prihvaća grant namijenjen za financiranje ovog projekta prema Sporazumu o grantu koji je zaključen između BiH i Međunarodne banke za obnovu i razvoj (IBRD) u ulozi administratora Trust fonda jednog donatora, u iznosu od 1.150.000 dolara, od ukupno 2.300.000 dolara grant sredstava odobrenih za BiH. Svaki naknadni iznos koji odobri donator neće prelaziti ukupno 3.500.000 dolara.

Sredstva granta koristit će se za financiranje Projekta modernizacije vodnih i sanitarnih usluga i to za podršku komunalnim poduzećima u jačanju institucionalnog, financijskog i pravnog okvira i kapaciteta u sektoru voda i komunalne djelatnosti, a radi osiguranja održivosti investicija u infrastrukturu.

Vlada FBiH potvrdila je da je dokumentacija prihvatljiva za Federaciju, a posebno Ugovor o grantu između BiH i IBRD-a.

Za realizaciju ove odluke i izvještavanje zaduženi su Federalno ministarstvo financija, te Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i Jedinica za implementaciju projekta ovog ministarstva.

Odlukom je dala suglasnost za zaključivanje Supsidijarnog sporazuma između BiH i FBiH, a za njegovo potpisivanje ovlaštena je federalna ministrica financija Jelka Milićević, priopćio je Ured Vlade FBiH za odnose s javnošću.

Prihvaćena Strategija poljoprivrede i ruralnog razvoja FBiH 2021-2027.

Vlada Federacije BiH je, na prijedlog Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, prihvatila Strategiju poljoprivrede i ruralnog razvoja FBiH 2021-2027. godina, te utvrdila i Parlamentu FBiH uputila Prijedlog odluke o njenom usvajanju.

Strategija je osnovni srednjoročni strateško-razvojni dokument kojim se utvrđuju ciljevi i prioriteti razvoja poljoprivrede i ruralnih područja u FBiH u periodu usklađenom s trajanjem aktualne Zajedničke poljoprivredne politike Europske unije (EU) do 2027. godine, kao i način njihovog ostvarivanja, financijski i institucionalni okvir za provedbu, monitoring, evaluacija i izvještavanje, priopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.

Strategijom je predviđeno stvaranje sigurnijeg i predvidljivijeg ambijenta za poljoprivredne proizvođače, organizatore otkupa i prerađivače, u kojem mogu jasno vidjeti koje mjere će se provoditi i na koji način, a kako kažu, ovo bi trebalo olakšati planiranje proizvodnje, prodaje i investiranja, te u konačnici rezultirati zdravim i održivim razvojem poljoprivrednog sektora u cjelini.

Ovaj dokument stavlja naglasak na podizanje kvalitete poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, te smanjenje negativnih utjecaja na okoliš. Kao prioritet navodi se i razvoj poslovanja poljoprivrednih zadruga i organiziranje poljoprivrednika u okviru zadružnih organizacija.

Također, direktna plaćanja se pojednostavljuju i pretvaraju u jedinstven sistem plaćanja po hektaru i grlu. Ovo ostavlja prostor kantonalnim ministarstvima da svoje specifične proizvodnje dodatno podrže iz svojih proračuna, a da svi proizvođači na prostoru Federacije imaju što ujednačenije uvjete za proizvodnju s obzirom na stupanj podrške.

U obrazloženju je navedeno da je, u skladu s propisima, resorno federalno ministarstvo pribavilo mišljenje Federalnog zavoda za programiranje razvoja o provjeri usklađenosti teksta ove strategije sa Strategijom razvoja Federacije BiH 2021-2027.

Konstatirano je da postoji međusobna usklađenost ova dva razvojna dokumenta, odnosno da se u procesu pripreme ove strategije vodilo računa o razvojnim pravcima i prioritetima na nivou FBiH, uključujući i Okvir za implementaciju ciljeva održivog razvoja u BiH.

Također, osigurano je provođenje nezavisne prethodne (ex-ante) evaluacije nacrta strategije s ciljem utvrđivanja kvalitete, relevantnosti i koherentnosti strateškog dokumenta, ali i mogućnosti provedbe strateških dokumenta i osiguravanje njihove usklađenosti s pravnim okvirom u FBiH.

Strategija nastoji preuzeti nova rješenja iz relevantnih uredbi EU-a, što znači da se pojavljuju nove ili drukčije mjere poljoprivredne politike za koje je potrebno stvoriti preduvjete za njihovu provedbu.

Navedeno je i da će usvajanjem strategije biti potrebno donijeti nove zakone o poljoprivredi i o novčanim poticajima u ovoj oblasti.

Inače, na izradi strategije radilo je osam radnih grupa u kojima su bili angažirani profesori s poljoprivrednih fakulteta i zavoda. Ove radne grupe su prema prethodno definiranim temama (Voćarstvo i vinogradarstvo, Ratarstvo i povrtlarstvo, Animalna proizvodnja, Prehrambena industrija, Prirodni resursi, Poslovno okruženje, Ruralni razvoj i Ribarstvo) napravile nacrt teksta u skladu s projektnim zadatkom i predlošcima koje je kao osnovu rada definirao centralni tim za izradu strategije.

U fazi izrade ove strategije obavljene su i sve potrebne propisane konzultacije sa zainteresiranom javnošću.

Strategija podrazumijeva povećanja izdvajanja proračunskih sredstava za poljoprivredu, tako je planirano da se svake godine proračun za ove namjene uvećava, a u narednoj godini planirano je proračunsko izdvajanje od 128 miliona maraka, dok je u 2024. godini plan da to bude iznos od 143 miliona maraka.

Pozitivni efekti korištenja revolving fonda kod Union banke

Vlada Federacije BiH danas je usvojila izvješće Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije o kontroli namjenskog utroška sredstava Trajnog revolving fonda kod Union banke d.d. Sarajevo za 2021. godinu.

Riječ je o programu za dugoročno financiranje projekata putem dodjele kredita, a koji je namijenjen gospodarskim društvima s ciljem da se gospodarstvenici potaknu na ulaganja u materijalnu imovinu radi modernizacije i proširenja postojećih proizvodnih kapaciteta, kao i na osnivanje novih poslovnih pogona i jedinica uz uvjet zadržavanja i povećanja broja zaposlenih.

U skladu s Programom utroška sredstava, a na osnovu dostavljenih aplikacija, u 2021. godini su financirani projekti šest gospodarskih društava u ukupnom iznosu od 3.960.000 KM.

Kako je istaknuto u izvješću Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, glavni efekti dodijeljenih sredstava su izgradnja proizvodnih, poslovno-proizvodnih i poslovno-skladišnih objekata, zatim adaptacija poslovnih objekata, kupovina poslovnih prostora, kao i zemljišta za izgradnju novih proizvodnih objekata.

Nabavljeni su i strojevi za obradu metala, kontejneri za skladištenje materijala i alati za proizvodnju plastičnih elemenata.

Također, u gospodarskim društvima koja su korisnici ovog programa u prošloj godini je povećan broj zaposlenih za 28 novih radnika, a očekuje se i povećanje ukupnog prihoda za deset posto u odnosu na prošlu godinu, priopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.

Program javnih investicija FBiH 2023.-2025.


Vlada FBiH donijela je Program javnih investicija (PJI) Federacije BiH za razdoblje od 2023. do 2025. godine, te zadužila Federalno ministarstvo financija, kao predlagača, da ovaj dokument objavi na svojoj web stranici.

Program sadrži 135 projekata s ukupnom vrijednosti od 17.398,23 milijuna KM. Od ovog iznosa se 8.604,88 milijuna KM ili 49,5 posto odnosi na 71 kandidirani projekt, priopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.

Od ukupnog broja, najveći broj kandidiranih projekata su podnijeli JP Elektroprivreda BH d.d. Sarajevo (16), zatim JP Autoceste FBiH (11), Ministarstvo okoliša i turizma (10), JP Međunarodni aerodrom Sarajevo (6), Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva (6 + 1 posredstvom Ureda za koordinaciju projekata u poljoprivredi), JP Željeznice Federacije BiH, dok ostali podnositelji imaju manje od tri projekta.

Iznos od 6.691,88 milijuna KM ili 38,5 posto odnosi se na 57 projekata u implementaciji. Od njihove ukupne vrijednosti su za razdoblje 2023.-2025. godina planirana ulaganja od 2.256,71 milijuna KM. Od toga je u 2023. godini planirano ulaganje od 754,84 milijuna KM, te u 2024. godini ulaganje od 789,5 milijuna KM i u 2025. godini 712,37 milijuna KM.

Od ukupno 754,84 milijuna KM u 2023. godini najviše ulaganja planirano je za projekte iz sektora transporta (375,13 milijuna KM) i proizvodnja i opskrbe energijom (321,24 milijuna KM).

Kroz PJI je planirano i 2.101,47 milijuna KM ili 12 posto na sedam odobrenih projekata, a to su oni za čije financiranje je, nakon zaključka Vlade FBiH, pokrenuta inicijativa za osiguranje potrebnih sredstava.

Vlada FBiH se na današnjoj sjednici upoznala i s kantonalnim programima javnih investicija za razdoblje 2023.-2025. godina, i to Zeničko-dobojskog, Zapadnohercegovačkog, Unsko-sanskog, Sarajevskog, Tuzlanskog i Kantona 10.

Inače, Program javnih investicija Federacije BiH se priprema u svrhu podrške Vladi i institucijama Federacije BiH prilikom planiranja ulaganja i donošenja kvalitetnih investicijskih odluka. Usvaja ga svake godine Vlada FBiH na prijedlog Federalnog ministarstvo financija nakon procesa prikupljanja podataka od učesnika u procesu planiranja investiranja.

PJI se priprema se u skladu sa Zakonom o proračunima u Federaciji BiH i Uredbom o načinu i kriterijima za pripremu, izradu i praćenje realiziranja programa javnih investicija, stoji u priopćenju.

(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo