...negodovanju protiv predložene reforme.
Sedam bivših državnih tužilaca koji su na toj funkciji bili u posljednjih pet decenija potpisali su protestno pismo, zajedno s još četiri bivša visoka pravna zvaničnika. Tri bivša državna tužioca imenovana su za vrijeme premijera Benjamina Netanyahua, čiji sadašnji ministar pravde predvodi reviziju zakona.
U pismu, objavljenom u izraelskim medijima, osuđuju se predložene promjene, navodeći da su destruktivne po pravni sistem zemlje.
- Pozivamo vladu da povuče predloženi plan i spriječi ozbiljnu štetu pravosudnom sistemu i vladavini prava - navodi se u pismu.
Bivši zvaničnici naveli su da će promjene pretvoriti Vrhovni sud, često posljednje sredstvo za Izraelce i Palestince koji žele da osporavaju ono što vide kao diskriminatornu politiku, u "pseudopolitičko tijelo za koje bi se sumnjalo da krši zakon u korist vlade”.
Nova izraelska vlada postavila je reviziju pravnog sistema zemlje centralnom temom svoje političke agende. Želi da oslabi Vrhovni sud, dozvoljavajući poslanicima da donose zakone, koje je sud odbacio, prostom većinom u parlamentu. Ostale promjene uključuju politiziranje imenovanja sudija, smanjenje nezavisnosti državnih pravnih savjetnika ili ignoriranje njihovih branilaca.
Zakonske izmjene mogle bi pomoći Netanyahuu, kome se sudi za korupciju, da izbjegne osudu ili čak da se potpuno ukine njegovo suđenje. Otkako je optužen 2019. godine, Netanyahu je javno kritikovao pravosudni sistem, nazivajući ga pristrasnim protiv njega. On kaže da će se pravna reforma obaviti odgovorno.
Plan je izazvao uzbunu zbog onoga što kritičari tvrde da predstavlja veliku prijetnju demokratskim osnovama zemlje. Aktuelni državni tužilac zemlje već je žestoko kritizirao predložene promjene, a protest protiv njih prošle sedmice privukao je hiljade ljudi. Alan Dershowitz, nepokolebljivi branilac Izraela, također je istupio protiv plana, rekavši da bi se pridružio demonstracijama da je u Izraelu.
Kritičari optužuju vladu da je objavila rat pravnom sistemu, rekavši da će plan poremetiti izraelski sistem provjere i ravnoteže i potkopati njegove demokratske institucije dajući apsolutnu vlast najdesnijoj koaliciji u istoriji zemlje.
Vlada tvrdi da je reforma neophodan korak za racionalizaciju upravljanja i ispravljanje neravnoteže koja je omogućila previše uticaja na pravni sistem, prenosi AP.
(Vijesti.ba / FENA)