23.06.2023 / 12:51 Svijet - Li Qiang

Kina i Evropa trebaju se 'uzdići iznad razlika'

Kina i Evropa trebaju se 'uzdići iznad razlika'
Foto: Agencije
Premijer Li Qiang pozvao je Kinu i Evropu da se "uzdignu iznad razlika" i pronađu "kreativna rješenja" na samitu u Parizu u petak, kako bi prevazišli globalne probleme kao što su klimatske promjene i siromaštvo.

- Kina će nedvosmisleno odbaciti trgovinski protekcionizam i sve oblike razdvajanja i prekida lanaca snabdijevanja - kazao je Li posljednjeg dana dvodnevnog samita, dodajući da će Kina nastaviti da poduzima praktične korake kako bi podržala zemlje u razvoju.

Olakšavanje tereta duga za neke od najranjivijih zemalja svijeta, uz nalaženje načina da se oslobode milijarde dolara novih sredstava za finansiranje borbe protiv klimatskih promjena ključni su ciljevi samita.

- Kina je spremna da se angažuje u naporima za smanjenje duga na efikasan, realističan i sveobuhvatan način u skladu s principom pravedne podjele tereta - izjavio je Li.

Tokom samita, Zambija je postigla dogovor o restrukturiranju duga od 6,3 milijardi dolara prema drugim vladama, uključujući Kinu, njenog najvećeg zvaničnog kreditora, prenosi Reuters.


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo