10.07.2023 / 16:26 Svijet - Sa kraljem Charlesom i Sunakom

Biden: Velika Britanija i SAD imaju čvrste odnose

Biden: Velika Britanija i SAD imaju čvrste odnose
Foto: Agencije
Američki predsjednik Joe Biden sastao se u ponedjeljak s britanskim kraljem Charlesom ...

... kako bi razgovarali o tome kako se nositi s klimatskim promjenama nakon što je ranije posjetio premijera Rishija Sunaka i pozdravio "čvrsto" prijateljstvo s bliskim saveznikom.

Biden je u Britaniji na početku turneje u tri zemlje, uključujući samit NATO-a u Litvaniji, na kome saveznici žele pokazati solidarnost s Ukrajinom protiv ruske invazije, a da pritom još ne prihvate Ukrajinu kao članicu alijanse.

Obje strane naglasile su značaj predsjednikovog sastanka sa Sunakom, njihov peti u isto toliko mjeseci, opisujući ga kao nastavak dugotrajnih razgovora, iako je to bila prva Bidenova posjeta premijerovom uredu u Downing Streetu u svojstvu američkog predsjednika.

- Sjajno za nas da nastavimo naše razgovore - poručio je Sunak Bidenu dok su sjedili u vrtu u Downing Streetu.

- Imamo mnogo toga da razgovaramo. Naš odnos je čvrst. Ne bi mogao biti susret sa bližim prijateljem i većim saveznikom. Imamo mnogo toga da razgovaramo - odgovorio je Biden.

Nakon što je proveo manje od sat vremena u Sunakovom uredu, Biden se zaputio u zamak Windsor kako bi se sastao s kraljem, u okviru višeg profila njegove kratke britanske turneje.



Očekivalo se da će Biden, koji je preskočio krunisanje kralja u maju u skladu s dugogodišnjom praksom američkih predsjednika, razgovarati o klimatskim promjenama u Windsoru, problemu oko koga je Charles vodio kampanju duže od pet decenija.

Sedamdesetčetverogodišnji kralj dočekao je 80-godišnjeg predsjednika u krugu zamka, gdje mu je dodijeljen počasni stražar.

Dvojica dostojanstvenika trebali bi popiti čaj prije nego što razgovaraju o tome kako pomoći u jačanju privatnih investicija u borbi protiv klimatskih promjena, prijetnje za koju obojica tvrde da je egzistencijalna.

- Predsjednik ima veliko poštovanje prema kraljevoj posvećenosti posebno klimatskim pitanjima. On je jasan glas po ovom pitanju - izjavio je savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan novinarima u predsjedničkom avionu Air Force One u nedjelju, prenosi Reuters.


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo