29.08.2023 / 14:44 Regija - Srbija

U Beogradu u srijedu susret Lajčaka i Vučića

U Beogradu u srijedu susret Lajčaka i Vučića
Foto: Arhiv
Posebni izaslanik Europske unije (EU) za dijalog Kosova i Srbije Miroslav Lajčak razgovarat će u srijedu u Beogradu sa srbijanskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem, ...

... a u sklopu priprema za predstojeći sastanak o dijalogu dvije zemlje koji bi se trebao održati u rujnu u Bruxellesu.

Lajčak se na marginama Bledskog strateškog foruma koji se održava u Sloveniji u ponedjeljak  sastao s kosovskim premijerom Albinom Kurtijem te su tom prigodom najavili novu rundu razgvora na visokoj razini u Bruxellesu.

"Glavna tema sastanka bile su pripreme za novi sastanak na visokoj razini u rujnu, s fokusom na normalizaciju odnosa i provedbu sporazuma od 3. lipnja", napisao je Lajčak na mreži X (Twitter) nakon sastanka.

Vučić i Kurti su se posljednji put sastali u Bruxellesu 2. svibnja, devet dana nakon izvanrednih lokalnih izbora na sjeveru Kosova koje su Srbi bojkotirali. Na tom je sastanku usvojena Deklaracija o nestalim osobama i predstavljen je prvi nacrt Statuta Zajednice srpskih općina.

Nove tenzije na sjeveru Kosova porasle su nakon što su novoizabrani gradonačelnici etnički Albanci uz pratnju policije ušli u zgrade općina čemu se usprotivili lokalni Srbi.

Europska unija (EU) i Kosovo postigli su u Bratislavi dogovor o mjerama ka smirivanju napetosti prema kojem je Priština već smanjila broj policijskih snaga unutar i oko općinskih zgrada, a trebala bi organizirati nove izbore u Zvečanu, Leposaviću, Zubinom Potoku i Severnoj Mitrovici.

Kako je priopćila Služba za suradnju s medijima Predsjednika Srbije, sastanak Vučića i Lajčaka održat će se s početkom u 12 sati, u zgradi Generalnog tajništva predsjednika Srbije, a nakon sastanka medijima će biti proslijeđeno priopćenje.


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo