Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres okupit će u srijedu šefove država i poslovne čelnike koje je identificirao za apel da poduzimaju snažnije akcije u vezi s klimatskim promjenama na sastanku koji ima za cilj jačanje zamaha uoči klimatskog samita COP28.
Na listi od 34 govornika koji predstavljaju zemlje na Guterresovom samitu o klimatskim ambicijama nedostaju najveći svjetski emiteri Kina i Sjedinjene Države, kao i Ujedinjeni Arapski Emirati, domaćin skupa COP28 u decembru.
Na samitu će se održati govori državnih čelnika koji su odgovorili na njegov poziv da se "ubrza" globalna klimatska akcija, među kojima su Brazil, Kanada, Evropska unija, Pakistan, Južna Afrika i Tuvalu.
Guterres je kazao da je jedan od ciljeva podsticanje na akciju zemalja i kompanija čiji klimatski planovi nisu u skladu s globalnim klimatskim ciljem.
Države koje nisu članice i međunarodne finansijske institucije koje će dobiti mjesta za govor uključuju Allianz, Svjetsku banku, Međunarodni monetarni fond, grad London i državu Kaliforniju.
Specijalni američki posrednik za klimatske promjene John Kerry prisustvovat će samitu, ali neće održati govor, saopćio je portparol.
Ured generalnog sekretara čvrsto insistira na listi pozvanih govornika. Guterresov savjetnik za klimu Selwin Hart kazao je u intervjuu za Reuters u ovoj sedmice da svrha samita nije da "osramoti" zemlje ili kompanije koje nisu napravile rezove, nego da podstiče druge akcije.
Kriteriji za izbor čelnika koji će govoriti uključuju prijedloge za ažuriranje klimatskog plana njihove zemlje prije 2030. godine; ažurirani ciljevi za postizanje energetskih tranzicijskih planova s neto nultom emisijom koji se obavezuju da neće biti nove nafte, plina ili uglja; i planira postepeno ukidanje fosilnih goriva.
Nova obećanja za finansiranje klimatskih promjena ili planovi prilagođavanja također su među kriterijima za učešće zemalja.
Za preduzeća, gradove i finansijske institucije, UN zahtijeva da predstave planove tranzicije usklađene s preporukama UN-a o integritetu, ciljeve smanjenja emisija za 2025. koji uključuju indirektne emisije, kao i planove za postepeno ukidanje fosilnih goriva koja se ne oslanjaju na kompenzaciju ugljika.
Guterres je otvoren u svojoj javnoj procjeni klimatskih akcija zemalja, i da li će ispuniti cilj Pariškog sporazuma o ograničavanju porasta globalne temperature na 1,5 stepeni Celziusa.
- Nisam siguran da svi čelnici osjećaju vrućinu. Akcije su užasno kratke - kazao je on u uvodnom obraćanju Generalnoj skupštini UN-a.
U izvještaju koji su UN objavile u ovom mjesecu navodi se da postojeća nacionalna obećanja o smanjenju emisija nisu dovoljna da se temperature održe unutar praga od 1,5 stepeni Celziusa. Više od 20 gigatona daljnjeg smanjenja CO2 bilo je potrebno ove decenije - i globalna neto nula do 2050. godine - kako bi se ispunili ciljevi.
Kineska misija pri Ujedinjenim nacijama i UAE nisu odmah odgovorili na zahtjev za komentarom, prenosi Reuters.
(Vijesti.ba / FENA)