Glasnogovornik ministarstva odbrane Wu Qian kazao je da "nije upoznat sa situacijom" kada je upitan je li ministar Li Shangfu pod istragom.
Lijev nestanak uslijedio je nakon niza neobjašnjivih kadrovskih promjena koje su ovog ljeta uznemirile vrh kineske vladajuće Komunističke partije, uključujući svrgavanje bivšeg ministra vanjskih poslova Qin Ganga u julu. Peking je također najavio smjenu dvojice generala na čelu Raketnih snaga Narodne oslobodilačke vojske, vojnog ogranka koji nadzire nacionalni arsenal nuklearnih i balističkih projektila, prenosi Index.
Na pitanje CNN-a kako je odsutnost Lija i zamjena dvojice generala utjecala na operacije, Wu je ponovio kako će "istražiti svaki slučaj i srušiti svakog korumpiranog dužnosnika".
Nestanak dvojice istaknutih ministara potaknuo je pitanja o vladavini vođe Xi Jinpinga, koji je kineski politički sistem učinio još netransparentnijim dok je koncentrirao moć i provodio strogu stranačku disciplinu.
Visoki kineski dužnosnici u prošlosti su nestajali iz javnosti, samo da bi mjesecima kasnije Komunistička partija priznala da su pritvoreni radi istrage. Takvi iznenadni nestanci postali su uobičajena značajka Xijeve antikorupcijske kampanje, a nedostatak informacija nije neuobičajen unutar kineskog političkog sistema.
Wall Street Journal izvijestio je ranije ovog mjeseca da su vlasti u septembru odvele Lija na ispitivanje, pozivajući se na osobu blisku donošenju odluka u Pekingu. Financial Times je pisao da američka vlada vjeruje kako je ministar odbrane stavljen pod istragu, pozivajući se na američke dužnosnike.
Ni u jednom izvještaju nije naveden razlog za istragu. Li, protiv kojeg je SAD uveo sankcije 2018. zbog kineske kupovine ruskog oružja, još uvijek je naveden kao kineski ministar odbrane, jedan od pet državnih vijećnika i član stranačkog moćnog Centralnog vojnog povjerenstva (CMC).
Krajem jula CMC-jev Odjel za razvoj opreme izdao je obavijest pozivajući na javne dojave o korumpiranoj praksi nabave koja datira iz 2017., što se podudara s vremenskim razdobljem u kojem je Li bio zadužen za nabavku u odjelu. Nije jasno jesu li protiv Lija poduzete ili će biti poduzete disciplinske mjere.
Ni Li ni Qin nisu bili prikazani na snimci sastanka Komunističke partije kojem su prisustvovali visoki stranački dužnosnici, a koju je u srijedu emitirala državna televizija CCTV.
Prošle sedmice je Wall Street Journal javio kako je istraga Komunističke partije otkrila da je Qin bio u izvanbračnoj aferi dok je bio kineski izaslanik u Washingtonu.
(Vijesti.ba)