Srbija je službenim kanalima osmog augusta zatražila od Slovenije saglasnost za Đorđevića, ali on, prema saznanjima Dela, neće dobiti saglasnost.
List navodi da nije bilo moguće dobiti službenu informaciju o problemima davanja saglasnosti za Đorđevića jer slovensko ministarstvo vanjskih i evropskih poslova ne komentariše proceduru za izdavanje saglasnosti šefovima diplomatskih misija.
Slovenija ne mora Srbiji objasniti razloge odbijanja saglasnosti
Načelno, u slovenskoj diplomatiji dodjela vjerodajnica slijedi šest do osam sedmica nakon prijedloga, uz uslov da za to nema proceduralnih prepreka. To utvrđuju nadležne institucije, od ministarstva vanjskih poslova, policije, pravosudnih tijela do slovenske obavještajno-sigurnosne službe, a prema saznanjima Dela, jedna od tih institucija izrazila je "formalnu rezervu“ prema Đorđeviću.
Prema članu 4. Bečke konvencije o diplomatskim odnosima, država primateljica nije dužna državi pošiljateljici objašnjavati razloge odbijanja saglasnosti. U ustaljenoj diplomatskoj praksi, smatra se odbijanjem kandidata ako država ne odobri vjerodajnice u roku od 90 dana od dana prijave.
Đorđević je kadar vladajuće Srpske napredne stranke, u političkoj karijeri obnašao je dužnost ministra socijalne zaštite i ministra obrane, a trenutno se nalazi na mjestu direktora državnog poduzeća Pošta Srbije.
Završen štrajk srbijanskih poštara
Vijest o odbijanju Slovenije da mu pruži saglasnost za imenovanje dolazi u trenutku kad su djelatnici Pošte Srbije okončali višednevni štrajk, nezadovoljni platama i svojim statusom u tom državnom preduzeću.
Đorđević je zbog štrajka zaposlenika prethodnih dana bio i na meti kritike srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića, koji mu je zamjerio da "nije čuo" glasove nezadovoljnika.
"Imamo problem s direktorom tog preduzeća jer se pitamo što je radio i zašto nije čuo te ljude, te odgovorne i ozbiljne ljude.
Zašto ih nije saslušao? Zašto se nije više pažnje posvetilo njihovim problemima?“ rekao je Vučić nedavno za TV Pink.
(Vijesti.ba / HINA)
Chat čitatelja