Ursula von der Leyen dodala je kako je rekla svojoj djeci da je na sljedećoj generaciji da "ispravi" pogrešku Brexita.
Na novinarsko pitanje tokom intervjua na dodjeli nagrada POLITICO 28 u Briselu, može li se Britanija ikada ponovno pridružiti EU, Von der Leyen je rekla: “Moram reći, stalno govorim svojoj djeci: ‘Morate to popraviti. Pogriješili smo, morate to popraviti.’ Tako da i ovdje mislim da je smjer kretanja, što je moje osobno mišljenje, jasan.”
Von der Leyen opisala je Windsorski sporazum o Sjevernoj Irskoj, postignut između Brisela i Londona ranije ove godine, kao "novi početak za stare prijatelje". Ali, njezini komentari o mladima izazvali su brzu reakciju Londona, a glasnogovornik premijera Rishija Sunaka nije se složio da Brexit treba "popraviti".
Glasnogovornik je rekao da Britanija ima "premijera koji se zalagao za Brexit prije nego što je to bilo u interesu njegove karijere jer u to strastveno vjeruje". Ideja da mladi ljudi vode Ujedinjeno Kraljevstvo prema EU također je odbačena, a glasnogovornik je insistirao na tome da je Sunak "usredotočen na ostvarivanje prednosti Brexita".
Uprkos tome, ankete dosljedno pokazuju da bi većina glasača u Ujedinjenom Kraljevstvu podržala ponovni ulazak u EU ako bi se to od njih tražilo na referendumu. Najnovija anketa koju je proveo Deltapoll objavljena krajem novembra pokazuje da je 48 posto stanovništva za ponovno pridruživanje, a 36 posto za izlazak.
Ali, otvaranje te teme smatra se toksičnim u Westminsteru i nijedna velika politička stranka s izgledima za vlast ne predlaže ponovno pridruživanje bloku. Opoziciona Laburistička stranka, koja ima uvjerljivo vodstvo prema anketi POLITICO-a i koja je trenutno na putu da formira većinsku vladu nakon sljedećih izbora, kaže da želi bliži odnos s Evropom, ali je isključila mogućnost ponovnog pridruživanja jedinstvenom tržištu ili ponovnog uvođenja slobodnog kretanja ljudi.
Odgovarajući na komentare Von der Leyen, glasnogovornik laburističkog lidera Keira Starmera rekao je u srijedu za vrijeme ručka: “Nećemo se ponovo pridružiti jedinstvenom tržištu ili carinskoj uniji. Ne vraćamo se slobodi kretanja. Naravno da želimo dobar radni odnos s Evropskom unijom, želimo poboljšati neka od pitanja koja postoje u temama poput trgovine, ali ne, nećemo se ponovo pridružiti ni u kojem obliku."
(Vijesti.ba)