Međunarodna policijska organizacija (Interpol) raspisala je potjernicu za Milanom Radoičićem zbog dešavanja u Banjskoj, potvrdio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) ministar u Vladi Kosova Nenad Rašić.
Dodao je da je potjernica raspisana na osnovu zahtjeva Ministarstva unutrašnjih poslova Kosova, posredstvom UNMIK-a (Misije privremene uprave Ujedinjenih nacija na Kosovu) jer Kosovo nije član INTERPOL-a.
Interpol nije konkretno odgovorio na upit RSE da li je raspisana potjernica za Milanom Radoičićem, već navode "savjetujemo da kontaktirate nadležne nacionalne vlasti". Ipak, u odgovoru se pojašnjava da Interpol raspisuje takozvane crvene potjernice za nekom osobom, a ne nalog za hapšenje.
Mediji u Srbiji prenose da je Interpolova potjernica raspisana za još 11 osoba povezanih sa dešavanjima u Banjskoj, međutim RSE nije uspio da potvrdi tu informaciju.
Kako stoji na sajtu Interpol-a, kada pojedince traže države članice ili međunarodni tribunal, zemlje članice primenjuju svoje zakone u odlučivanju da li će da uhapse tu osobu.
Radoičić je preuzeo odgovornost za napad u Banjskoj 24. septembra kada je ubijen policajac Afrim Bunjaku. Nakon toga su u razmjeni vatre sa policijom Kosova ubijena još trojica srpskih napadača koji su bili dio oružane grupe.
Radoičić je nakon preuzimanja odgovornosti podnio ostavku na mjesto potpredsjednika Srpske liste, najveće stranke Srba na Kosovu koja ima podršku Beograda. Preko svog advokata naveo je da je "lično" organizovao napad i sve logističke pripreme, te da za takve planove nije nikoga obavijestio.
Međutim, kosovske vlasti tvrde da iza napada u Banjskoj stoji i država Srbija, što je zvanični Beograd negirao.
Radoičića je policija Srbije privela 3. oktobra u Beogradu zbog optužbi "udruživanje radi vršenja krivičnih djela, nedozvoljene proizvodnje, držanje, nošenje i promet vatrenog oružja i eksplozivnih materija i teških djela protiv opšte sigurnosti".
Ipak, pušten je dan kasnije uz mjeru da ne napušta Srbiju, te mu je zabranjen odlazak na Kosovo.
Policija Kosova je u danima nakon napada u Banjskoj pronašla veliki arsenal oružja.
Međunarodna zajednica je oštro osudila ovaj napad, zatražila istragu i da se napadači izvedu pred lice pravde.
Kosovo do sada nije imao direktan kontakt sa Interpolom. Komunikaciju vodi Misija Ujedinjenih nacija na Kosovu, na osnovu saradnje koja je uspostavljena kroz Memorandum o razumijevanju između Interpola i Unmika 2002. godine, a u cilju razmjene informacija, naloga, međunarodnih istraga, krivičnih slučajeva.
(Vijesti.ba)