24.01.2024 / 09:05 Svijet - Imaju svoje zahtjeve

Nezadovoljne mašinovođe u Njemačkoj stupile u do sada najduži štrajk

Nezadovoljne mašinovođe u Njemačkoj stupile u do sada najduži štrajk
Foto: Agencije
Njemačke mašinovođe od jutros ponovo ne rade i ovo će da bude najduži štrajk njemačkih željeznica u historiji.

Štrajk, koji je počeo jutros u 2.00 časa trebalo bi da traje do ponedjeljka 29. januara uveče, predstavlja četvrtu rundu industrijske akcije u sporu sindikata mašinovođa GDL sa operaterom željeznica kompanijom Deutsche Bahn (DB).

Štrajk je uslijedio samo dvije sedmice nakon prethodnog prekida rada, koji je skoro potpuno paralisao nacionalni željeznički saobraćaj u periodu od tri dana.

- Smatramo da morate da dođete za sto, morate da nađete kompromise. To je jedini način - rekao je portparol Deutsche Bahna (DB) novinarima, ukazujući na "masivan uticaj na ekonomiju" šestodnevnog štrajka.

Istovremeno, u štrajku su mašinovođe teretnih vozova.

Lider GDL-a Claus Weselsky rekao je za ARD da je spreman na kompromis u sporu oko plata i radnog vremena, ali je rekao da ponude "Deutsche Bahna" nisu dovoljne.

- Moramo da štrajkujemo duže i jače jer je uprava željeznice otporna na savjete - rekao je on.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo