Mlada vrtlarica Syd Roope podijelila je jednostavan, ali izuzetno efikasan način kako olakšati njegu biljaka pomoću drevnog sistema navodnjavanja – “olle”.
U videu objavljenom na TikToku 2024. godine, Syd je pokazala svoju vlastoručno napravljenu verziju ove metode koja potiče još iz antičkog doba.
Olle su neglazirane, porozne glinene posude, najčešće napravljene od terakote, koje se koriste za sporo otpuštanje vode u zemlju.
Ovaj sistem prvi put je dokumentovan prije više od 2.000 godina u kineskom poljoprivrednom priručniku Fan Sheng-Chih Shu, a mnogi vjeruju da upravo odatle i potiče.
Syd je objasnila da je napravila svoju ollu od obične terakota saksije i tacne koje je zalijepila zajedno, a zatim okrenula naopako i zakopala u zemlju. Kroz otvor na saksiji sipa vodu, koja se zatim polako oslobađa u okolno tlo.
"Ljeti, kada temperature dostignu i 43 stepena, inače bih morala zalijevati biljke jednom ili dvaput dnevno", rekla je i dodala: "Ali s ollom, voda se oslobađa samo kada je tlo suho, a korijenje biljaka se prirodno veže uz nju".
Stručnjaci iz Planture ističu brojne prednosti korištenja olle u vrtu. Osim što značajno smanjuje potrebu za svakodnevnim zalijevanjem, pomaže i u smanjenju rasta korova jer površinski sloj zemlje ostaje suh, pa sjeme korova teže klija.
Još jedna važna prednost je zaštita biljaka od bolesti i štetočina. Suho lišće, koje se ne kvasi direktnim zalijevanjem, smanjuje rizik od gljivičnih oboljenja kao što su plamenjača i pepelnica. Također, puževima je teže kretati se po suhom tlu.
Plantura savjetuje da ollu možete napraviti i kod kuće bez velike investicije. Potrebni su vam: dvije neglazirane terakota saksije, tacna, vruće ljepilo ili ljepilo za pločice, te ravan komad gline ili kamenčić.
Saksije se zalijepe jedna za drugu na velikim otvorima, a jedan od drenažnih otvora se zatvori glinom ili drugim materijalom. Kroz drugi otvor se sipa voda, a tacna služi kao poklopac.
Ovaj drevni sistem pokazuje kako tradicionalne metode mogu pronaći mjesto i u modernom vrtlarstvu – štedeći vrijeme, vodu i trud, a pritom čuvajući zdravlje biljaka.
(Vijesti.ba)