15.05.2025 / 16:07 Svijet - Bloomberg

Vrijednost kineskog oružja raste nakon indijsko-pakistanskog rata

Vrijednost kineskog oružja raste nakon indijsko-pakistanskog rata
Foto: Bloomberg

Američka agencija Bloomberg izvještava da je vrijednost kineskog oružja na globalnom tržištu porasla nakon što se pokazalo uspješnim u nedavnom kratkom sukobu između Pakistana i Indije.

Nedavni sukob između dvije susjedne zemlje u južnoj Aziji potaknuo je ponovnu procjenu kineskog oružja, dovodeći u pitanje dugogodišnju percepciju da su njegove mogućnosti inferiornije u odnosu na zapadno oružje, što bi moglo izazvati zabrinutost među zemljama koje već s oprezom posmatraju Kinu, stoji u analitičkom članku na internetskoj stranici Bloomberga.

Uspjeh borbenog aviona J-10C kineske proizvodnje u obaranju francuskih lovaca Rafale, koje koristi indijska vojska, izazvao je zabrinutost u Tajvanu, otoku koji Kina smatra sastavnim dijelom svoje teritorije.

Taj uspjeh bi, prema Bloombergovoj analizi, mogao povećati izvoz kineskog oružja u zemlje u razvoju. Agencija navodi da je tržišna vrijednost tog kineskog aviona porasla za više od četvrtine krajem prošle sedmice.

Zabrinutost u Tajvanu

Američka agencija prenosi riječi Hu Xijina, bivšeg glavnog urednika kineskog nacionalističkog lista Global Times, koji je na društvenim mrežama upozorio da bi se Tajvan trebao osjećati „još zabrinutije“ ako su pakistanski udari zaista bili uspješni.

S druge strane, Shu Hsiao-Huang, istraživač na Institutu za istraživanje nacionalne odbrane i sigurnost u Taipeiju, naglasio je da je Tajvan pomno pratio sukob između Pakistana i Indije te da situacija zahtijeva ponovnu procjenu kineskih zračnih borbenih sposobnosti, koje možda dostižu, ili čak nadmašuju, nivo američkih zračnih snaga raspoređenih u istočnoj Aziji.

Bloomberg tvrdi da je kineska vojska, najveća svjetska vojska po broju aktivnog osoblja, bila zaglibljena u brojne skandale u vrijeme kada ju je predsjednik Xi Jinping pokušavao modernizirati.

Agencija navodi da su se zbog toga pojavila pitanja o stvarnoj borbenoj spremnosti kineskih moćnih i tajnovitih raketnih kapaciteta, koji bi mogli odigrati odlučujuću ulogu u bilo kakvoj invaziji na Tajvan.

Otklanjanje sumnji

Čini se da uspjeh aviona J-10C pobija takve sumnje, iako nisu imali mnogo borbenog iskustva i koriste se za patroliranje Tajvanskim moreuzom.

Međutim, prema analizi, još uvijek je neizvjesno kako bi se ti avioni pokazali u sukobu s američkim lovcima poput F-16, koji čine okosnicu tajvanskih zračnih snaga i čije su borbene sposobnosti potvrđene kroz decenije službe u brojnim vojskama.

Kina je četvrti najveći svjetski izvoznik oružja, ali većinu njenih kupaca čine zemlje u razvoju poput Pakistana, koje raspolažu ograničenim finansijskim sredstvima.

Bloomberg smatra da bi najnoviji razvoj događaja mogao povećati kinesku prodaju oružja u trenutku kada velike ekonomije – od Evrope do Azije – odgovaraju na poziv američkog predsjednika Donalda Trumpa da povećaju izdvajanja za odbranu.

Dobra prilika za zemlje Globalnog juga

James Char, docent za kineske studije na Fakultetu za međunarodne studije S. Rajaratnam (RSIS) sa sjedištem u Singapuru, vjeruje da postoje dobre šanse da kineski oružani sistemi postanu privlačniji potencijalnim kupcima, posebno u zemljama Globalnog juga. Napominje da lovac J-10C čak nije ni najnapredniji kineski avion.

Prema podacima Štokholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira (SIPRI), prosječni kineski izvoz oružja u inostranstvo više se nego utrostručio u posljednjih pet godina u odnosu na period od 2000. do 2004. godine. Kineska vlada i državne kompanije ne objavljuju podatke o svom izvozu oružja.

Međutim, stručnjaci tvrde da kineski izvoz oružja godinama pati zbog nedostataka u sistemima naoružanja koji, prema njihovom mišljenju, iscrpljuju budžete za sigurnost zbog visokih troškova održavanja, iako se na prvi pogled čine jeftinim, prenosi Aljazeera.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo