Američki program Artemis, koji je pokrenut tokom prvog mandata aktualnog predsjednika Donalda Trumpa, a kojem su se pridružili partneri uključujući Japan, Evropsku svemirsku agenciju (ESA) i Kanadu, prerastao je u projekt vrijedan više milijardi dolara. Cilj je povratak astronauta na Mjesec po prvi put od 1972. godine.
"Ako SAD razmatra bolju alternativu u kontekstu proračuna ili ekonomije, moramo na nju odgovoriti", rekao je predsjednik Japanske agencije za istraživanje svemira (JAXA) Hiroshi Yamakawa.
Trump je početkom maja predstavio svoj prijedlog proračuna za NASA-u u 2026. godini. Njime bi se gotovo prepolovio proračun agencije te preusmjerili istraživački programi na istraživanje Marsa s "isplativijim" raketama i svemirskim brodovima.
Japan je prošle godine potpisao sporazum s NASA-om kojim se u buduće misije na površinu Mjeseca uključuju dva japanska astronauta i rover.
I dok su Trump i japanski premijer Shigeru Ishiba u februaru potvrdili partnerstvo na Artemisovim misijama, prijedlog proračuna sugerira da bi NASA mogla ugasiti Gateway, planiranu međunarodnu svemirsku postaju koja je trebala biti smještena u blizini Mjeseca u četvrtoj misiji Artemisa.
NASA je saopćila da bi se komponente Gatewaya, koje su već proizvedene, mogle prenamijeniti za druge misije i da će "međunarodni partneri biti pozvani da se pridruže tim obnovljenim naporima".
JAXA je zajednički s ESA-om izgradila modul za ljudski smještaj Gateway i namjeravala ga upotrebljavati za svoju teretnu svemirsku letjelicu HTV-X za opskrbu stanice.
Glavni direktor ESA-e Josef Aschbacher rekao je prošle sedmice da "još uvijek postoje neka pitanja o posljedicama" Trumpovog prijedloga proračuna te da ESA održava naknadne sastanke s američkom svemirskom agencijom.
Yamakawa je odbio procijeniti NASA-in prijedlog proračuna te je rekao da će s japanskom vladom tražiti dijalog s američkim pandanom kako bi nastavili jačati obostrano korisnu svemirsku saradnju.
"Čak i drugačijeg naziva od Gateway, slična infrastruktura potrebna je za lunarne aktivnosti, a mi je i dalje pružamo", rekao je Yamakawa.
Japan bi SAD-u i drugim međunarodnim partnerima mogao ponuditi mogućnosti opskrbe, tehnologiju visokopreciznog slijetanja, rover ili podatke o lunarnoj vodi dobivene iz nadolazeće zajedničke misije s Indijom, dodao je.
(Vijesti.ba / HINA)