20.05.2025 / 08:46 Svijet - Stručnjaci upozoravaju

Stiže mega cunami, ovaj dio svijeta bi mogao nestati

Stiže mega cunami, ovaj dio svijeta bi mogao nestati
Foto: X
Aljaska, Havaji i zapadna obala kontinentalnog dijela SAD suočavaju se sa stalnom prijetnjom zbog blizine zona katastrofa — a zapadna obala je upravo dobila novo upozorenje.

Nova studija objavljena u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences otkrila je da bi zemljotres mogao da izbije duž zone subdukcije Cascadia, rasjeda koji se proteže od sjevernog ostrva Vancouver do Cape Mendocino u Kaliforniji.

Istraživači sa univerziteta Virginia Tech utvrdili su da bi potencijalno snažan zemljotres, u kombinaciji s porastom nivoa mora, mogao dovesti do mega cunamija koji bi najteže pogodio stanovništvo i imovinu u sjevernoj Kaliforniji, sjevernom Oregonu i južnom Washingtonu.

Mega cunami je katastrofalan talas izazvan naglim pomjeranjem okeanske vode, a uzroci mogu biti zemljotresi, klizišta ili vulkanske erupcije.

Stručnjaci ističu da postoji 15 posto šanse da ovaj rasjed izazove zemljotres jačine 8 stepeni po Rihteru ili više u narednih 50 godina, što bi moglo uzrokovati potonuće obale i do 2 metra.

"Proširenje poplavne zone nakon zemljotresa u zoni subdukcije Cascadia do sada nije bilo kvantificirano, a utjecaji na korištenje zemljišta mogli bi znatno produžiti vrijeme oporavka," rekla je Tina Dura, glavna autorica studije i docentica na Odjelu za geonauke univerziteta Virginia Tech.

Aljaska i dalje predstavlja žarište klizišta zbog neravnog terena i čestih zemljotresa, a s klimatskim promjenama i topljenjem glečera padine postaju sve nestabilnije, što izaziva odvajanje kamenja, navodi Daily Mail.

Na Havajima, vulkanska ostrva imaju dugu historiju mega cunamija izazvanih urušavanjem vulkana. Prije oko 105.000 godina, talas visok približno 300 metara pogodio je ostrvo Lanai.

Vulkani na Havajima rastu taloženjem slojeva lave, što može dovesti do nestabilnih padina koje se mogu urušiti, naročito tokom vulkanskih erupcija ili zemljotresa. To može izazvati masovna klizišta u okean, pomjerajući ogromne količine vode i stvarajući mega cunami.

Budući da vulkani na Havajima ostaju aktivni, postoji značajna prijetnja, posebno na jugoistočnoj strani Velikog ostrva, gdje su trenutno aktivni „mlađi“ vulkani poput Mauna Loa i Kīlauea. Kīlauea izbacuje lavu već mjesecima, a njena posljednja erupcija završila je 16. maja.

Na zapadnoj obali, zona subdukcije Cascadia i dalje je jedno od najsnažnijih seizmičkih područja u Sjevernoj Americi — i postoji velika vjerovatnoća da će to područje pogoditi još jedan snažan zemljotres u narednim decenijama.

Zona subdukcije Cascadia dio je Vatrenog prstena, gdje se Pacifička ploča sudara s drugom tektonskom pločom, izazivajući neke od najjačih zemljotresa na svijetu, kao i većinu vulkanskih erupcija.

Ipak, autori studije napominju da zemljotres jačine preko 8 stepeni po Rihteru u ovom regionu nije zabilježen još od 26. januara 1700. godine.

"Cascadia je jedinstveno mjesto. Nije gusto naseljena, ali većina riječnih ušća ima zajednice, i sve one su tačno unutar zone potonuća," rekla je Dura.

"Iskreno, mislim da bi potonuće ovdje moglo imati veće posljedice nego što je to bio slučaj s drugim velikim zemljotresima u svijetu".


(Vijesti.ba)

Izdvajamo