Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa prva je kontaktirala Katar s upitom o mogućnosti kupovine aviona Boeing 747 koji bi služio kao privremena zamjena za predsjednički avion Air Force One, otkrilo je za CNN više izvora upućenih u razgovore.
Ova verzija događaja proturječi Trumpovim tvrdnjama da je Katar ponudio avion kao “dar”.
Nakon što je Trump preuzeo dužnost u januaru, Pentagon je kontaktirao kompaniju Boeing, međutim rečeno im je da nova letjelica neće biti spremna najmanje još dvije godine. Zbog toga je Bijela kuća, u potrazi za bržim rješenjem, ovlastila ratnu avijaciju da istraži alternativne opcije.
Prema riječima visokog zvaničnika Bijele kuće, Trumpov izaslanik za Bliski istok, Steve Witkoff, sastavio je popis dostupnih aviona širom svijeta, među kojima se našao i jedan iz Katara.
Pentagon inicirao kontakt, Katar bio spreman na prodaju
Izvori navode da je Pentagon, uz Boeingovu pomoć, identificirao korisnike aviona koji bi mogli poslužiti kao privremena predsjednička letjelica. Katar je bio jedan od njih. Nakon što je Bijela kuća dala zeleno svjetlo, Pentagon je uspostavio kontakt s katarskim vlastima i ponudio kupovinu. Katar je, prema izvorima, bio spreman na prodaju, a inicijalno se čak razmatrao i najam.
Međutim, Trump je javno tvrdio da se radi o “gesti” katarske kraljevske porodice i da je riječ o “daru, bez naknade”. Poručio je da bi avion koristio privremeno, a potom donirao svojoj predsjedničkoj knjižnici.
Vijest o potencijalnoj nabavci izazvala je burne političke reakcije. Demokratski zastupnici, ali i neki republikanci bliski Trumpu, izrazili su zabrinutost zbog etičkih implikacija dogovora. Ujedno su zaprijetili blokiranjem prodaje oružja Kataru.
Tokom nedavne posjete Bliskom istoku, Trump je kazao da ne bi odbio “besplatan, vrlo skup avion” i opisao to kao “sjajnu gestu”. U februaru je lično obišao katarski avion dok je bio parkiran u Palm Beachu, u blizini njegovog resorta Mar-a-Lago.
Bijela kuća je u više navrata naglasila da će eventualni prijenos aviona biti obavljen legalno, kroz dogovor Ministarstva odbrane Katara i američkog Pentagona.
Katarski premijer Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani izjavio je da je riječ o međuvladinom dogovoru koji je još uvijek predmet pravne analize. “Ako Sjedinjenim Američkim Državama nešto treba, i ako je to legalno, mi smo spremni pomoći. No ako bude utvrđeno da je transakcija nezakonita, ponuda će biti povučena”, rekao je Al-Thani.
Pretvaranje polovnog aviona u predsjedničku letjelicu predstavlja ogroman tehnički izazov. Sigurnosne službe morale bi gotovo potpuno rastaviti avion i opremiti ga najnaprednijim komunikacijskim i sigurnosnim sistemima, što bi moglo potrajati do dvije godine i znatno premašiti vrijednost samog aviona.
Inače, Boeingovi avioni 747-800, predviđeni za trajnu zamjenu Air Force Onea, trebali bi biti isporučeni tek 2027. godine, pet godina kasnije od prvobitnog plana. Trump je ranije izjavio da je “nezadovoljan” zbog tolikog kašnjenja.
(Vijesti.ba)