20.05.2025 / 12:20 Kultura - 'Politika revizionizma'

Nova studija Instituta UNSA o sistematskom negiranju genocida u BiH

U Svečanoj sali Rektorata Univerziteta u Sarajevu, 19. maja 2025. godine, upriličena je promocija novog izdanja Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu – istraživačke studije pod nazivom: “POLITICS OF REVISIONISM: Denial of Crimes...

...and Genocide in Bosnia and Herzegovina, 1992–2025 (A Research Study)” / “POLITIKA REVIZIONIZMA: Negiranje zločina i genocida u Bosni i Hercegovini 1992–2025. (Istraživačka studija)”.

Autori studije su dr. sc. Jasmin Medić, dr. sc. Hikmet Karčić, dr. sc. Muamer Džananović i dr. sc. Elvedin Mulagić, koji su ovom publikacijom dali temeljitu analizu višedecenijskog i sistematskog negiranja ratnih zločina i genocida počinjenih u Bosni i Hercegovini. Fokus studije usmjeren je na pravne, društvene i političke aspekte ovog fenomena, uz konkretne prijedloge mjera za njegovo suzbijanje.

Promociji su prisustvovali brojni gosti iz akademske zajednice, civilnog društva i političkog života. Posebno se ističe prisustvo rektora Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Tarika Zaimovića, prorektora, članova i članica Senata Univerziteta u Sarajevu, kao i velikog broja studenata, što potvrđuje institucionalnu podršku i značaj koji se daje radu Instituta.

Uvodno obraćanje održao je direktor Instituta, dr. sc. Muamer Džananović, koji se obratio u ime izdavača i kao jedan od koautora studije. U svom izlaganju istakao je da je ova publikacija nastala iz potrebe da se odgovori na sve sofisticiranije, organizovanije i politički motivisane pokušaje negiranja genocida, relativizacije ratnih zločina i iskrivljavanja historijskih činjenica.

Dr. sc. Omer Osmanović, ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo, naglasio je važnost ovakvih publikacija za očuvanje historijskog pamćenja i borbu protiv negacionizma. Ministarstvo kojim rukovodi pružilo je podršku štampanju ove značajne studije.

U obraćanjima ostalih autora posebno je naglašena važnost podrške ovakvim projektima i kontinuiranom naučnoistraživačkom radu, naročito u globalnom kontekstu.

O knjizi su govorili promotori: dr. sc. Zilha Mastalić Košuta, dr. sc. Merisa Karović-Babić, prof. dr. Amer Osmić i mr. Melina Borčak. Promotori su istakli da se radi o izuzetno važnoj studiji koja pruža argumentiranu i dokumentiranu analizu savremenih pojava negacionizma i revizionizma, te predstavlja značajan doprinos kako akademskoj zajednici, tako i borbi za istinu i pravdu. Posebno su naglašene preporuke koje su autori iznijeli u zaključnim dijelovima publikacije. Moderatorica događaja bila je Elvira Aganović.

Promocija je održana u okviru obilježavanja godišnjice usvajanja Rezolucije Ujedinjenih nacija o Međunarodnom danu sjećanja na genocid u Srebrenici, koja je usvojena 2024. godine.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo