U organizaciji Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu i Verlab Instituta, održan je događaj EIT Health Morning Health Talks, posvećen jednoj od najaktuelnijih tema savremene medicine – personaliziranoj medicini i njenoj primjeni u onkološkoj praksi.
Posebnu pažnju privukla je panel diskusija “Personalizirana medicina u onkološkoj praksi u Bosni i Hercegovini”, u kojoj su učestvovali ključni akteri iz akademske zajednice, zdravstvenih ustanova, organizacija pacijenata i javnog sektora doc. dr. med. sci. Berisa Hasanbegović (KCUS), doc. dr. sci. Rijad Konjhodžić (Alea Genetički Centar), prim. mr. sci. dr. Enis Hasanović (Ministarstvo zdravstva KS), gosp. Nermina Planinčić (Udruženje “Mijelom u BiH”), dr. Adna Ašić (Verlab Institut).
Dr. Lejla Gurbeta Pokvić iz Verlab Instituta osvrnula se na evropske prakse: “Dr. Marek Ussowicz s Medicinskog univerziteta u Wroclawu, naš današnji pozvani predavač, predstavio je primjer države Poljske, gdje je unapređenje personalizirane medicine strukturirano kroz povezanost bazične nauke, primijenjenih istraživanja i kliničke prakse, a sve uz pomoć EU fondova. Cilj današnjeg događaja bilo je jačanje suradnje ekosistema u BiH koji treba da iskoristi mogućnosti koje se nude kroz EIT Health mrežu, gdje je Verlab Institut predstavnik za Bosnu i Hercegovinu, i pristupi EU fondovima za unapređenje personalizirane medicine.”
Učesnici su se složili da Bosna i Hercegovina trenutno nije dovoljno uvezana u oblast genomike, bioinformatike i bioetike. Ključni prioritet u narednom periodu biće ne samo unapređenje znanja, već i sistemsko povezivanje svih aktera – bez obzira gdje rade – kao i strateški pritisak na regulatorne promjene koje omogućavaju integraciju savremenih tehnologija u kliničku praksu.
Dodatni vjetar u leđa predstavlja i nedavno odobrena COST akcija koju vodi dr. Adna Ašić, čime Bosna i Hercegovina ima resurse za organizaciju aktivnosti istraživačkog rada iz oblasti personalizirane medicine na međunarodnom nivou. Također, Klinika za onkologiju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) prethodno je postala dio projekta Interact-Europe 100, što znači da je dio mreže u kojoj su povezani centri za karcinom u sklopu kojih stručnjaci razmjenjuju znanja i pružaju bolju pomoć pacijentima.
Ovo je jasan pokazatelj da stručnjaci iz BiH imaju znanje i kapacitete da budu ravnopravni akteri u evropskom istraživačkom prostoru.
Događaj je pokazao da je zdravstvena zajednica spremna na suradnju. Unapređenje personalizirane medicine u BiH više nije opcija, nego potreba koju prepoznaju i pacijenti, i zdravstveni radnici, i nosioci sistema.
(Vijesti.ba)