21.06.2025 / 07:08 Svijet - BBC

Niger pod opsadom: Više od 200 džihadista upalo u vojnu bazu, desetine mrtvih

Niger pod opsadom: Više od 200 džihadista upalo u vojnu bazu, desetine mrtvih
Foto: X
Više od 200 naoružanih džihadista na motociklima napalo je vojnu bazu u Nigeru, u blizini granice s Malijem. 

Tom prilikom su ubijena najmanje 34 vojnika dok je 14 vojnika ranjeno.

Iz Ministarstva odbrane Nigera su saopćili da su napadači plaćenici te da su desetine njih ubijene, a da se za ostalima traga.

Napadnuta baza je u Banibangouu, gradu na zapadu zemlje. Nigerska vojska je pod pritiskom nakon što nije uspjela suzbiti napade militanata.

U Banibangouu se često događaju napadi islamističkih grupa. Vladajuća hunta je protjerala francuske i američke vojnike koji su se borili protiv tih grupa.

Susjedi ove države, Burkina Faso i Mali, također su suočeni s pobunama džihadističkih grupa koje djeluju širom regije Sahel.

Niger, Burkina Faso i Mali su formirali savez u borbi protiv tih grupa, smanjili su veze sa Zapadom te se okrenuli Rusiji i Turskoj, pokušavajući ostvariti svoje sigurnosne potrebe.

Nigerska vojska je prije dvije godine svrgnula s vlasti demokratski izabranog predsjednika Mohameda Bazouma, prenosi BBC.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo