23.06.2025 / 07:21 Svijet - Trgovci strahuju

Rastu cijene nafte: Iran ima opciju kojom bi ih podigao iznad 100 dolara

Rastu cijene nafte: Iran ima opciju kojom bi ih podigao iznad 100 dolara
Foto: Ilustracija
Na svjetskim su tržištima cijena nafte prošle sedmice porasle više od 2,5 posto, a nastavile su rasti i danas jer se trgovci plaše poremećaja isporuka s Bliskog istoka, nakon što je SAD u subotu bombardovao nuklearna postrojenja u Iranu.

Cijena barela na londonskom tržištu porasla je prošle sedmice 3,6 posto, na 77,01 dolar, dok je na američkom tržištu barel poskupio 2,7 posto, na 73,84 dolara.

U ponedjeljak ujutro cijene su dodatno porasle za više od 2 posto i dostigle najviše nivoe u pet mjeseci. To je posljedica eskalacije sukoba na Bliskom istoku, nakon što se u rat između Izraela i Irana uključio SAD.

U subotu su, naime, američki vojni avioni bombardovali tri nuklearna postrojenja u Iranu, što bi Teheranu trebalo onemogućiti proizvodnju nuklearnog oružja.

Iran je odgovorio još žešćim raketiranjem ciljeva u Izraelu, a sve to prijeti dodatnom eskalacijom sukoba na Bliskom istoku, javlja Hina.

Trgovci strahuju za isporuke nafte kroz Hormuški moreuz kroz koji prolazi 18 miliona barela nafte, kondenzata i goriva dnevno.

Washington je pozvao Kinu da spriječi Iran da zatvori taj moreuz kroz koji prolazi oko 20 posto nafte u svijetu.

„U scenariju u kojemu bi Iran selektivno remetio prolaz kroz Hormuz, cijena barela nafte mogla bi porasti iznad 100 dolara”, kaže Vivek Dhar, analitičar u Commonwealth Bank of Australia.

U proteklih desetak dana, koliko traje raketiranje između Izraela i Irana, cijena barela nafte na londonskom tržištu porasla je više od 13, a na američkom više od 10 posto.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo