U vremenu kada tehnologija i digitalni sadržaji dominiraju dječjim svakodnevnim životom, sve je važnije osvijestiti koliko boravak i igra u prirodi utiču na razvoj djece.
Psiholozi i naučnici ističu kako je prirodno okruženje ključni faktor za kognitivni, emocionalni i tjelesni razvoj.
Dokazano smanjuje stres i poboljšava koncentraciju
Dr. Peter Gray, profesor psihologije sa Boston Collegea i autor brojnih studija o igri, naglašava da slobodna igra u prirodnom okruženju potiče kreativnost i sposobnost rješavanja problema.
Njegova istraživanja pokazuju kako takva igra jača funkcije izvršnog upravljanja mozga — uključujući pažnju, planiranje i samoregulaciju, što su ključne sposobnosti za učenje i akademski uspjeh.
Studija objavljena u časopisu Frontiers in Psychology (2020.) potvrđuje da redovan boravak u prirodi smanjuje simptome anksioznosti i poboljšava koncentraciju kod djece s poremećajima pažnje. Istraživači objašnjavaju da prirodno okruženje djeluje smirujuće, pomažući djeci da se opuste i fokusiraju, što direktno podržava njihovu kognitivnu efikasnost.
Mikroorganizmi iz tla - Nevidljivi saveznici imuniteta i mozga
Osim mentalnih koristi, izloženost prirodnim mikroorganizmima — koje djeca "skupljaju" tokom igre u zemlji i među biljkama, ima važnu ulogu u jačanju imunološkog sistema.
Prema istraživanjima u Nature Communications, takva izloženost smanjuje rizik od alergija i upalnih bolesti, a posljednji dokazi ukazuju i na pozitivan uticaj na neurološki razvoj.
Samostalnost u igri potiče povjerenje u vlastite sposobnosti, što je osnova za mentalno zdravlje i dugoročni uspjeh.
Upravo zato, stručnjaci savjetuju roditeljima i odgojiteljima da potiču što češće aktivnosti na otvorenom, pišu Žene.ba.
Šetnje, penjanje po drveću, istraživanje prirodnih staništa i slobodna igra su investicije u intelektualni i emocionalni razvoj djece.
(Vijesti.ba)