U okviru obilježavanja 33. godišnjice zločina s elementima genocida, koji su 1992. godine počinjeni u gradovima i općinama doline rijeke Sane, muftija bihaćki hafiz dr. Mehmed-ef. Kudić danas je u Bihaću kazivao hutbu.
Hutba je pročitana u svim džamijama u Bosni i Hercegovini, a njom se, između ostalog, podsjeća da su zločini počinjeni na samom početku agresije na Bosnu i Hercegovinu, kada je srpska vojska, uz podršku lokalnih struktura, izvodila civile iz njihovih domova.
– Mnogi su, potom, odvodeni na stratišta ili ubijani ispred svojih kuća, dok su cijele porodice zbrisane i to često rukom komšija s kojima su godinama dijelili svakodnevni život – napomenuo je muftija Kudić.
Upozorio je na to da ovi događaji ne predstavljaju samo lokalnu tragediju nego su bili uvod u širi, organizirani obrazac sistematskih zločina koji su se, potom, proširili širom Bosanske krajine i kulminirali genocidom u Srebrenici.
– Bili su to dani kada se zlo počelo planski sijati, s jasnom namjerom i bez ikakve milosti, dani kada je bilo nužno odlučno reagirati. Postavlja se pitanje ko je tada trebao reagirati. Međunarodna zajednica, kao i mnogo puta prije i poslije, pokazala se sporom, nezainteresiranom i slijepom na znakove genocida koji se vršio nad jednim narodom. Nije imala ni volje ni hrabrosti da prepozna i zaustavi zločinačku namjeru dok je to još bilo moguće – istakao je muftija Kudić.
Također je ukazao na pogubnost zaboravljanja prošlosti, uz podsjećanje na česte primjere Bošnjaka koji vjeruju da im niko neće učinit zlo jer su otvoreni i dobronamjerni prema drugima.
– U toj zabludi, zaboravljajući svoj identitet, često smo pokušavali da se prilagodimo drugima i slijedimo tuđe puteve, ne znajući ili zaboravljajući da se upravo u Allahovoj Knjizi, Kur'anu, nalaze odgovori i lekcije koje su nam potrebne u svakom vremenu – naglasio je muftija Kudić.
Tragom ove poruke, muftija je podsjetio na kur'anske ajete u kojima se poručuje da povjerenje ne možemo dati onima koji negiraju dragog Boga i koji su neprijatelji vjernicima.
– Allah, dž. š., nas upozorava da svaki napor i trud koji ulažemo mora imati za cilj Allahovo zadovoljstvo i da svrha djelovanja ne smije biti materijalni interes. Ovo je veliko upozorenje da s onima koji negiraju jednu vjeru, jedan narod, jedan jezik, koji protjeruju vjernike i bore se protiv istine, ne možemo imati prijateljske odnose niti povjerenje – napomenuo je muftija Kudić.
Pojašnjavajući ovu poruku, muftija Kudić je podsjetio da je tolerancija prema drugima dio islamskog učenja i međureligijskog suživota, ali da ona ne smije preći u podanički mentalit prema onima koji su neprijateljski usmjereni prema našoj vjeri i domovini.
– Malo je naroda i država koji su prošli kroz tako teška iskušenja i pokušaje potpunog uništenja kao što je to, devedesetih, doživjela Bosna i Hercegovina i Palestina danas. U trenucima kada vas svi napuste, kada nestane podrške i pravednosti, ostaje samo jedna nada, a to je da se pouzdamo u Gospodara svjetova. Tada postajemo istinski svjesni da nas samo duboka i iskrena vjera može sačuvati, da nas ona drži uspravnim i čvrstim kada sve drugo nestane – naglasio je muftija Kudić.
Upravo je vjera, podsjetio je muftija, davala snagu i nadu majkama šehida da prežive i podignu se. Osvrnuo se na primjer majke Have iz Zecova kod Prijedora, čiji su muž i šest sinova ubijeni samo zato što su bili muslimani.
– Sinove i muža je posljednji put vidjela kad su ih odvodili niz lokalni put. Pronašla ih je nakon rata u Tomašici, najvećoj grobnici u Evropi nakon Drugog svjetskog rata – ispričao je muftija Kudić.
Ovakve pojedinačne priče, napomenuo je muftija, dio su niza stotina zločina i kulminacija zločinačke ideologije.
– Ako zaista želimo da se zločin ne ponovi, moramo spriječiti njegov uzrok. A uzrok je upravo ta katilska ideologija čiji je cilj bio uništiti sve što je drugačije: sve što je bošnjačko, sve što je muslimansko – upozorio je muftija Kudić.
Također je napomenuo da je 20. juli simbol stradanja Bošnjaka na području Prijedora, Kozarca i šire regije Bosanske krajine te da je samo na području općine Prijedor ubijeno 3.176 osoba.
(Vijesti.ba)