Radi se o trampolinima. Da, onim šarenim, velikim stvarima koje često viđamo u dvorištima ili parkovima. Izgledaju kao nevina ljetna zabava, ali brojke i iskustva liječnika pokazuju da su trampolini jedan od najopasnijih rekvizita za djecu.
“Trampolini su hit u dvorištima – i na hitnoj”
Dr. Alicia Bazzano iz MedStar Healtha kaže da se svake godine u SAD-u dogodi preko 100 hiljada povreda povezanih s trampolinima. Pedijatrica Somya Dunn dodaje da trampolini "kombinuju visinu, brzinu i nepredvidive doskoke", što je savršen recept za povrede kod djece koja još rastu.
Dr. Christopher Gaw iz bolnice Nationwide Children’s navodi podatak da je između 2009. i 2018. zabilježeno više od 800.000 povreda kod djece zbog trampolina - i to uprkos zaštitnim mrežama i nadzoru roditelja.
Američka akademija za pedijatriju zato eksplicitno savjetuje da djeca ne skaču na trampolinima - ni u dvorištima, ni u trampolinskim parkovima. Jer bez obzira na to gdje skaču, posljedice mogu biti ozbiljne.
Od ogrebotina do potresa mozga i povreda kralježnice
Deanna Lynn Bridge Najera, medicinska sestra na hitnoj, kaže da su ogrebotine i posjekotine najmanji problem. Ozbiljnije povrede uključuju prijelome, potrese mozga, povrede vrata i kralježnice, koje nastaju zbog sudara s drugom djecom, nezgodnih doskoka ili padova van trampolina.
Najopasniji su, kažu liječnici, salta i akrobacije, koje mogu uzrokovati trajne povrede kralježnice. Čak i kada su trampolini ograđeni i dijete je pod nadzorom, rizik ostaje.
Pedijatar Joshua Resa dodaje da trampolini u kućama nisu ni blizu sigurni kao oni profesionalni koji se koriste u gimnastici. Još su opasniji trampolinski parkovi, gdje više djece skače istovremeno, pa su češći sudari, viši skokovi i tvrđi padovi, prenosi Index.hr.
Može li trampolin uopće biti siguran?
Ako svejedno želite pustiti dijete da skače na trampolinu, evo što liječnici preporučuju: