Iz Udruženja Srce za djecu oboljelu od raka pozvali su stoga građane da, kao što su to i dosad činili, podrže i akciju darivanja krv najavljenu za 28. juli od 8.00 do 17.30 sati u Zavod za transfuzijsku medicinu FBiH (Čekaluša 86)u Sarajevu i budu heroji za djecu koja se bore s tom teškom bolešću.
- Liječenje jednog djeteta oboljelog od raka je, nimalo lak, proces. Zahtjevan je kako mentalno, tako i fizički. Terapije su iscrpljujuće za dječiji organizam i narušavaju balans u tijelu. Tako terapija utječe i na "proizvodnju" krvnih ćelija, koje su ključne za nesmetan razvoj i život. Upravo u trenucima kad nivoi krvnih ćelija nisu zadovoljavajući za nastavak liječenja, potrebna je transfuzija krvi i njenih derivata. U tom slučaju krv je lijek, krv je život - naglašavaju.
Akciju darivanja krvi organizirao je Zavod za transfuzijsku medicinu FBiH, Crveni križ FBiH, Crveni križ Općine Centar Sarajevo i Udruženje Srce za djecu oboljelu od raka. Porukom da su djeca oboljela od raka istinski heroji ali da i oni trebaju svoje heroje, koji će im biti podrška, Udruženje Srce za djecu oboljelu od raka nastoji motivirati sugrađane da daruju krv, namijenjenu liječenju djece oboljele od malignih bolesti.
Darivanje krvi ne zahtijeva posebnu pripremu, ne škodi i nije opasno, za osobe od 18 do 65 godina koje nemaju ozbiljnih akutnih i hroničnih problema. Vrhunac je to humanizma i altruizma, oplemenjuje kako pojedinca tako i njegovo okruženje, a ima nezamjenjiv društveni značaj. Dokazana je prednost redovnog darivanja krvi u srednjim godinama, zbog značajnog smanjenja rizika od kardiovaskularnih oboljenja.
Na nivou Bosne i Hercegovine ima otprilike stotinu novih slučajeva djece oboljele od malignih bolesti godišnje, na području FBiH pedeset slučajeva. Liječenje malignih bolesti (leukemije) traje dugo, dvije do pet godina i broj oboljelih se onda povećava svake godine. Zapravo liječenje traje dvije godine, ali da bi rekli da je bolest izliječena treba da prođe pet godina.
(Vijesti.ba / FENA)