28.07.2025 / 09:09 BiH - Prebacivanje odgovornosti

Baščaršija nije smetljište, ali zbog nerada Rada mogla bi to postati

Baščaršija nije smetljište, ali zbog nerada Rada mogla bi to postati
Foto: KJKP Rad

Neredu u oblasti komunalne djelatnosti u Kantonu Sarajevo nema kraja, a ni posljednje poruke koje je uputilo KJKP Rad ne daju nimalo nade.

Tek što je okončana epidemija leptospiroze u Kantonu Sarajevo, svakodnevni prizori skoro da najavljuju novu i pokazuju da nadležni nisu naučili lekciju.

Portal Vijesti.ba poslao je upit KJKP „Rad“ u vezi s odvozom smeća i pražnjenjem kanti u večernjim satima u sarajevskoj općini Stari Grad, odnosno u historijskoj jezgri Baščaršije. Zbog čestih upita građana koji se odnose na ovu problematiku, zatražena su konkretna pojašnjenja. Naime, stanovnici i posjetioci Sarajeva žalili su se na nepravilnosti u odvozu smeća, naročito u večernjim satima kada je Baščaršija najposjećenija.

Upit se odnosio na dva ključna pitanja:

Koliko često i u kojem periodu od 18:00 do 00:00 sati djelatnici KJKP „Rad“ prazne kante i odnose otpad s ulica stare gradske jezgre? Postavili smo i pitanje u kojim tačno terminima se obavljaju ove aktivnosti?

Na žalost, iz KJKP „Rad“ nije bilo odgovora na postavljeni upit.

Indikativno, samo nekoliko dana nakon što je naš upit poslan, na službenoj Facebook stranici preduzeća oglasili su se o stanju u Starom Gradu s komentarom koji je izazvao daljnju zabrinutost.

“Poštujmo Baščaršiju – kulturno naslijeđe nije mjesto za otpad!”

Na svom Facebooku, KJKP „Rad“ je poručio da je odlaganje otpada u Baščaršiji isključivo dozvoljeno u večernjim satima, iza 23 sata, nakon završetka radnog vremena većine poslovnih subjekata.

Naglašeno je da je svako drugo odlaganje smeća, posebno tokom dana, neprihvatljivo i da predstavlja direktno kršenje komunalnih propisa.

Iako je naglašena odgovornost poslovnih subjekata i građana da se pridržavaju propisa, postavlja se pitanje zašto, uprkos ovim napomenama, i dalje postoje ozbiljne nepravilnosti u procesu odvoza smeća.

Prebacivanje odgovornosti i fakturisanje

KJKP „Rad“ je pozvao na poštovanje propisa, ali nije dao nijedan konkretan odgovor u smjeru rješavanja problema koji traje već godinama.

Nisu se uključile relevantne institucije, poput kantonalne inspekcije, koja bi mogla pomoći u rješavanju ovog dugotrajnog problema.

KJKP Rad ima svoju komunalnu inspekciju, zbog čega komunalni inspektori nisu na terenu i u večernjim satima, u jeku ljetne sezone, kada u srcu Sarajeva vrvi turistima?

S pravom se postavlja pitanje, gdje su "zeleni policajci" kada se krše propisi?

Do problema dolazi kada RAD ne radi svoj posao, a njegova nadležnost je i komunalna inspekcija i prikupljanje smeća.

S obzirom na to da su građani i turisti često svjedoci nepravilnosti u odvozu otpada, čini se da preduzeće više fokus stavlja na prebacivanje odgovornosti na druge.

Bez saradnje s inspekcijskim službama i jasne kontrole u provođenju komunalnih propisa, ova situacija će se vjerovatno nastaviti. Kako smo ranije pisali, do neke nove epidemije.

Građani, kao i poslovni subjekti, trebaju biti odgovorni za održavanje čistoće, ali ne smije se zaboraviti da KJKP „Rad“ mora obezbijediti usluge u skladu sa standardima, čime bi se spriječilo dalje narušavanje imidža Baščaršije, kojom se najčešće hvalimo, ali i zdravlja svih građana, ali i turista.

 

(Vijesti.ba)

Izdvajamo