Aerodrom u Hrvatskoj u prvoj polovini ove godine uslužile su 7,3 posto više putnika nego u isto vrijeme prošle godine, odnosno njih 5,4 miliona, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku.
Porast broja letova i putnika zabilježen je i u mjesecu junu, a rekord je postavio aerodrom Split kroz koju je prošlo 578,1 hiljadu putnika ili 8,2 posto više nego u istom mjesecu prošle godine.
Poraste broja putnika u junu imali su i svi drugi aerodromi, osim Brača, koja je i najmanji aerodrom, i gdje je putnika bilo 16,1 posto manje nego u prošlom junu ili oko 3500.
Po broju putnika Split u junu slijedi aerodrom Dubrovnik, s njih 447,200 ili 4 posto više nego prošle godine, a treći je aerodrom Zagreb sa 435,100 putnika ili 7,6 posto više.
U prvih šest mjeseci, većina aerodroma imali su više putnika nego u istom prošlogodišnjem razdoblju, a najveći porasti, od 10,7 posto i 9,1 posto imali su aerodromi Split i Zagreb, koje po porastima od 8,5 posto i od 6,5 posto slijedi aerodrom Rijeka i Dubrovnik.
Za razliku od putničkog prometa, s teretnim su aerodromi ove godine i u junu i u prvih šest mjeseci bile u minusu u odnosu na prošlu godinu.
(Vijesti.ba/FENA)