20.08.2025 / 12:20 Regija - Kosovo

Propao i 55. pokušaj za formiranje parlamenta: Gervala zamijenila Hadžiju

Propao i 55. pokušaj za formiranje parlamenta: Gervala zamijenila Hadžiju
Foto: Arhiv

Nakon 55. pokušaja, propala je još jedna konstitutivna sjednica Skupštine Kosova, a predsjednik ovog tijela još uvek nije izabran. 

Nakon višemjesečnih nastojanja da se izabere Aljbuljena Hadžiju, pokret Samoopredjeljenje predložio je novo ime - Doniku Gervalu.

Današnja sjednica nakon višesedmične pauze započela je sa gotovo pola sata kašnjenja, a predsjedavajući Avni Dehari otvorio je sjednicu obrazloženjem presude Ustavnog suda.

Pokret Samoopredjeljenje je potom naveo da i dalje predlaže Aljbuljenu Hadžiju za predsjednicu Skupštine, međutim, ona nije dobila potrebnu većinu.

Za Hadžiju je glasalo 57 poslanika, 66 je bilo protiv, dok su troje bili suzdržani.

Stranka je potom predložila Doniku Gervalu, koja također nije uspjela da prikupi dovoljan broj glasova, pa je sjednica prekinuta.

57 poslanika je glasalo za, 56 protiv, dok su troje bili suzdržani.

Sljedeća sjednica zakazana je za 48 sati, odnosno u petak, 22. avgust, u 10 sati.

Više od pola godine prošlo je od kosovskih parlamentarnih izbora, a novi saziv Skupštine još uvek nije formiran, uprkos više od 50 pokušaja. Pokret Samoopredjeljenje mjesecima je pokušavao da kroz tajno glasanje nametne Aljbuljenu Hadžiju za predsjednicu Skupštine, ali bez uspjeha.

Posljednja sjednica održana je 26. jula, također bez uspjeha u izboru predsjednika i potpredsjednika. U to vrijeme stupila je na snagu privremena mjera Ustavnog suda, koja je poslanicima zabranila djelovanje do 8. avgusta.

Novom odlukom Ustavnog suda koja je objavljena 18. avgusta, predsjednik Skupštine mora biti izabran javnim glasanjem u roku od 30 dana od stupanja presude na snagu, uz mogućnost glasanja za istog kandidata najviše tri puta.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo