27.08.2025 / 14:23 Svijet - Washington

Witkoff: Trump će održati sastanak o poslijeratnim planovima za Gazu

Witkoff: Trump će održati sastanak o poslijeratnim planovima za Gazu
Foto: Arhiv

Američki predsjednik Donald Trump održat će u srijedu sastanak o poslijeratnim planovima za Gazu, saopćio je njegov izaslanik Steve Witkoff.

- Sutra imamo veliki sastanak u Bijeloj kući, kojim će predsjedavati predsjednik, i to je vrlo sveobuhvatan plan koji sastavljamo idući dan - izjavio je Witkoff u intervjuu za Fox News, bez navođenja više detalja.

Upitan je postoji li “plan za dan poslije u Gazi“, referirajući se na kraj izraelskog rata na palestinskoj teritoriji koji je započeo u oktobru 2023.

Trump je ove godine šokirao svijet kada je predložio da Sjedinjene Države preuzmu kontrolu nad Pojasom Gaze, isele njegovih dva miliona stanovnika i izgrade nekretnine na obali.

Trump je izjavio da će Sjedinjene Države ukloniti ruševine i neeksplodirane bombe te pretvoriti Gazu u “rivijeru Bliskog istoka“.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu pohvalio je prijedlog, koji su mnoge evropske i arapske države žestoko kritizirale.

Witkoff nije detaljnije opisao plan koji je predstavio u utorak, ali je rekao kako vjeruje da će ljudi "vidjeti koliko je robustan i koliko je dobronamjeran".

U izraelskoj ofanzivi ubijeno je najmanje 62.819 Palestinaca, većinom žena i djece, podaci su ministarstva zdravstva u Gazi koje Ujedinjene nacije smatraju pouzdanim, prenosi AFP.

 

(Vijesti.ba / FENA) 

Izdvajamo