Kanadski premijer Mark Carney stigao je u Meksiko na razgovore s meksičkom predsjednicom Claudijom Sheinbaum, dok oboje traže zajednički jezik u pristupu ključnim trgovinskim pregovorima sa SAD-om o sporazumu o slobodnoj trgovini između Sjedinjenih Američkih Država, Meksika i Kanade (USMCA).
Sporazum će biti preispitan 2026. godine, ali je već uzdrman carinskim prijetnjama američkog predsjednika Donalda Trumpa.
U februaru je Trump oštro kritikovao sporazum USMCA koji je uspostavio tokom svoje prve administracije, prijeteći carinama od 25% na uvoz iz Kanade i Meksika, rekavši da su obje zemlje odgovorne za omogućavanje trgovine fentanilom u SAD.
Nakon nekoliko rundi pregovora i izuzeća, sporadične carine ostaju na snazi na neku robu koja nije obuhvaćena sporazumom. Trump je rekao da želi ponovne pregovore s boljim uslovima za američke proizvođače.
Dok su javne konsultacije kojima je započeo proces revizije USMCA-e započele ove sedmice, Carney i Sheinbaum su naznačili da će pokušati predstaviti zajednički front, umjesto da pokušavaju postići bilateralne sporedne sporazume s Trumpom.
- Zajedno ćemo ići naprijed - rekao je Carney na konferenciji za novinare u četvrtak nakon što je upitan da li bi Kanada razmotrila zaobilaženje Meksika kako bi postigla bolji dogovor.
Carney je rekao da su dvoje lidera "posvećeni" USMCA-i, pripisujući mu zasluge za to što je Sjevernu Ameriku učinio "ekonomskom zavišću svijeta".
- Dio razloga za to je saradnja između Kanade i Meksika... Mi dopunjujemo Sjedinjene Države. Činimo ih jačima. Svi smo jači zajedno - dodao je.
(Vijesti.ba / FENA)