11.10.2025 / 17:05 Kultura - Umjetnički performans u Sarajevu

"Tijelo kao prostor otpora i sjećanja na Gazu"

"Tijelo kao prostor otpora i sjećanja na Gazu"
Foto: MESS
Performans Mahmouda Al-Balawija, čije stihove je govorio glumac Dino Bajrović, izveden je danas u Galeriji Collegium Artisticum u Sarajevu, donoseći snažnu poruku o tijelu kao prostoru političkog otpora, sjećanja i dostojanstva u kontekstu svakodnevne borbe naroda Gaze.

Performans je izveden u saradnji s umjetničkim pokretom "Gaza Bijenale". Program Sarajevski paviljon Gaza Bijenale počeo je jučer i trajat će do 7. novembra.

Direktor Festivala MESS Nihad Kreševljaković kazao je ovom prilikom da im je važno biti dijelom Gaza bijenala jer je jezik umjetnika u Palestini jezik koji i sami razumiju.

- U tom smislu kroz ovaj čin izražavamo i naš jasan stav protivljenja genocidu i ratnim zločinima nad Palestincima - istakao je.

Režiserka perfomansa Ajla Bešić napomenula je da performans inspirisan poemom Mahmouda Al-Balawija tretira tijelo kao političko polje, mjesto na kojem se upisuju nasilje, otpor i pravo na dostojanstvo.

- Izvođačko tijelo ovdje nije metafora, već materijalni dokaz, zahtjev da bude cjelovito, imenovano i vraćeno zemlji kojoj pripada. Čin otpora protiv brisanja identiteta i prostor kolektivnog sjećanja i solidarnosti - kazala je Bešić.

Osim stihova poeme, tokom performansa Bajrović je govorio dio iz jednog pisma Al-Balawija u kojem opisuje život u Gazi nekad i sad, dok je performans završio njegovom video-porukom posebno poslanom za ovaj događaj.

Gaza bijenale su prošle godine pokrenuli umjetnici iz Gaze i Zabranjeni muzej Jabal al Risan u Palestini.

Gaza bijenale daje prostor da se umjetnički glasovi čuju širom svijeta kroz paviljone putem kojih se djela iz Gaze predstavljaju u Londonu, Njujorku Atini, Kejp Taunu, Padovi, Istanbulu, Berlinu i mnogim drugim gradovima.

Večeras će proglašenjem pobjednika biti završen 65. Internacionalni teatarski festival MESS, saopćili su organizatori.

(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo