Kabinet pariškog tužioca saopćio je da još nije jasno pripada li pronađeni DNK osumnjičenima koji su u nedjelju, usred dana, ukrali osam komada nakita iz najposjećenijeg muzeja na svijetu.
Grupa je koristila električne alate kako bi razbila staklene vitrine, prijetila čuvarima i pobjegla na skuterima, pri čemu su ostavili tragove, uključujući i krunu carice Eugénie, koju su ispustili tokom bijega.
Louvre thieves caught on camera escaping slowly with crown jewels pic.twitter.com/4PTS8uOXBx
— Open Source Intel (@Osint613) October 23, 2025
Ipak, lopovi su uspjeli pobjeći s nakitom čija se vrijednost procjenjuje na 88 miliona eura, navelo je tužilaštvo. Oko stotinu istražitelja sada se utrkuje s vremenom kako bi ih pronašli prije nego što eventualno otope dragulje i prodaju ih.
Tužilaštvo je za NBC News potvrdilo da je upoznato s novim snimkom koju je zabilježio prolaznik. Na videu se vidi kako lopovi bježe iz muzeja koristeći dizalicu za košare postavljenu na kamionu parkiranom tik uz Louvre.
Na snimku se vide dvojica muškaraca — jedan u žutom prsluku i s crnom maskom na licu, a drugi u crnom odijelu i s kacigom — kako se brzo spuštaju i bježe. Čuje se i glas putem voki-tokija: „Izgleda da su na skuterima. Odlaze, odlaze.“
Prema službenim podacima francuskih vlasti, policija je imala pristup snimcima s oko 4.500 kamera, „uz dodatnih 38.000 međusobno povezanih kamera“, navodi se u priopćenju objavljenom u četvrtak.
Direktorica Louvrea, Laurence des Cars, koja se našla pod žestokim kritikama zbog sigurnosnih propusta, izjavila je da je ponudila ostavku, ali ju je ministrica kulture Rachida Dati odbila.
(Vijesti.ba)