03.11.2025 / 09:57 Kultura - Autora Ivice Petrovića

Sutra u Mostaru predstavljanje knjige "Milena"

Sutra u Mostaru predstavljanje knjige "Milena"
Foto: HKD Napredak
U utorak će u Mostaru biti upriličeno predstavljanje knjige "Milena" - "Milena Preindlsberger-Mrazović. Život i djelo." autora Ivice Petrovića.

Predstavljanje, u organizaciji HKD Napredak – Glavne podružnice Mostar, održat će se u 19 sati u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače.

O knjizi će, uz autora, govoriti Perina Meić, Anto Ivić i Miroslav Landeka, a moderator predstavljanja bit će Danijel Vidović.

Knjiga je krajem oktobra ove godine izišla u nakladi HKD Napredak Glavna podružnica Mostar i Synopsis Zagreb i Synopsis Sarajevo.

Riječ o knjizi u kojoj je obrađena književna građa i korespondencija Milene Mrazović, žene koja je po mnogo čemu obilježila vrijeme na prijelazu s 19. na 20. stoljeće i ubraja se među najznačajnije žene u bosanskohercegovačkoj kulturnoj historiji.

Bila je ujedno i prva novinarka u BiH, prva žena urednica u Evropi, prva članica bečkog Antropološkog društva i još mnogo toga.

- Ova knjiga predstavlja važan doprinos boljem poznavanju kako samog autoričinog opusa (pisala isključivo na njemačkom jeziku) tako i sveukupnih prilika u BiH iz vremena austrougarske uprave - istakli su iz Napretka.

(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo