12.11.2025 / 10:47 Regija - Propusti

Eksperti o slučaju nadstrešnice: Ubrzavali su radove na njoj zbog kiše

Eksperti o slučaju nadstrešnice: Ubrzavali su radove na njoj zbog kiše
Radovi na obnovi krova novosadskog željezničkog kolodvora skraćeni su za čak osam mjeseci, i to u periodu kada je u gradu gotovo svakodnevno padala kiša.

Ova nevjerovatna činjenica otkrivena je tokom analize dokumentacije o padu nadstrešnice na kolodvoru, o čemu su u podcastu Sfera govorile docentica Sanja Fritz i redovna profesorica Jelena Dobrić sa Građevinskog fakulteta u Beogradu.

Prema riječima prof. dr. Sanje Fritz, radovi na hidroizolaciji krova obavljeni su u decembru 2022. godine, mjesecu u kojem je u Novom Sadu kiša padala čak 18 dana. Uprkos lošim vremenskim uslovima, rokovi su bili skraćeni, a obnova ubrzana. – Decembar zasigurno nije idealno vrijeme za hidroizolacione radove, pogotovo na krovu koji je već godinama prokišnjavao – istakla je Fritz, dodajući da je građevinski dnevnik potvrdio kako su upravo tada izvođeni ključni radovi na krovu. Profesorice Fritz i Dobrić analizirale su jedan od mogućih uzroka urušavanja nadstrešnice – koroziju unutar čeličnih zatezača koji su je povezivali s krovnom konstrukcijom.

– Brzina razvoja korozije u velikoj mjeri zavisi od uslova okoline. Nije tačno da za njezinu pojavu moraju proći decenije – ona se može razviti i za svega nekoliko godina – pojasnila je prof. dr. Jelena Dobrić. Dodala je da je za istragu ključno utvrditi kada je tačno došlo do korozije – prije ili tokom rekonstrukcije bočne zgrade kolodvora. Stručnjakinje su ukazale i na ozbiljan propust u izvođenju radova: voda se, prema dokazima, zadržavala u odvodima piljenog dijela krova, upravo na mjestima gdje su se nalazili zatezači koji su držali nadstrešnicu.

– Iako je taj dio krova u izvornom projektu imao nagib koji je trebao spriječiti zadržavanje vode, uočeno je da se oborinska voda ondje nakupljala, što je povećalo rizik od korozije – objasnila je Dobrić.

Prema nalazima stručnjaka, voda je pronađena neposredno iznad armiranobetonske ploče krova nakon uklanjanja slojeva pokrova, što dodatno ukazuje na moguću neispravnost hidroizolacije. Iz dostupne dokumentacije proizlazi da je obnova krovnog pokrova, uključujući uklanjanje starih slojeva i postavljanje novih, trajala od septembra 2022. do marta 2023. godine, dakle u periodu obilježenom čestim padavinama. – Postoje naznake da ispravnost izvedenih radova nije bila u potpunosti zadovoljavajuća – naglasila je prof. dr. Dobrić.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo