11.12.2025 / 19:45 Regija - Srbija

Kragujevčani protiv stranih radnika: Zvižduci, galama i uzvici "Majmuni"

Kragujevčani protiv stranih radnika: Zvižduci, galama i uzvici "Majmuni"
Foto: Facebook

U kragujevačkom naselju Vinogradi u utorak je održan protest građana protiv doseljavanja migranata. Okupljeni su se okupili ispred dva objekta za koja tvrde da su pripremljena za smještaj stranih radnika, javio je Glas Šumadije.

Predsjednik Mjesne zajednice Vinogradi prisustvovao je skupu, kako je rekao, u svojstvu građanina, ali je građanima prenio da "gradonačelnik ove sedmice nije u Kragujevcu" te stoga ne može razgovarati s njima.

Mještani su potpisali peticiju kojom traže od gradskih vlasti da "hitno ispitaju okolnosti i preduzmu mjere u vezi s nelegalnim i nesigurnim objektom" u Ulici Svetolika Mladenovića. Peticiju je potpisalo oko 300 građana Vinograda, a namjeravaju je dostaviti gradonačelniku Nikoli Dašiću.

Potpisnici tvrde da navedeni objekat nema građevinsku dozvolu, te da se trenutno u njemu nalazi 20, a uskoro bi trebalo biti useljeno još 50 stranih državljana iz Nepala, koji u Srbiji borave na privremenom radu.

Skup su obilježili zvižduci i galama, sve to uz zastave Srbije i uzvikivanje "majmuni", izvijestio je Danas.

Po ovom pitanju, na svom FB profilu oglasio se i Nikola Dašić, gradonačelnik Kragujevca.

- Da li su tako u Njemačkoj (ili bilo gdje na zapadu) dočekivali naše rođake koji su od 1945. na ovamo emigrirali. Kragujevčani nikad nisu bili divljaci i to pišem kao čovjek čije se dvorište graniči sa dvorištem druge kuće u kojoj su smješteni strani državljani na privremenom radu u Kragujevcu. I ovi kod mene su uplašeni. Vidim kako spuštenih glava u grupicama idu do pošte ili prodavnice. Ne kažem da se među njima s vremenom neće naći neka budala, ali imamo ih i mi za izvoz. To su stvari za policiju i ne sumnjam da će se ona time odgovorno baviti. Osvijestimo se. Nemojmo da padne krv na ulicama, a onda kao u Podgorici da se ispostavi da je nož ipak bio u rukama domaćih, a ne ovih pridošlih, upozorio je Dašić.

Protesti građana su održani i u naselju Pčelice i prije sedmicu dana u Stanovu.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo