17.12.2025 / 15:03 Svijet - Udar sa sjevera

Snažni arktički val 23. decembra pogodit će Evropu, past će pola metra snijega

Snažni arktički val 23. decembra pogodit će Evropu, past će pola metra snijega
Foto: Arhiv
Velik dio Njemačke mogao bi nakon dugo vremena uživati u bijelom Božiću, stoji u prognozi za idućih desetak dana koju je objavila njemačka verzija Weather Channela.

Prema riječima meteorologa Jana Schenka, sve više vremenskih modela predviđa da će sredinom sljedeće sedmice do Evrope prodrijeti arktička zračna masa koje će oko Božića donijeti snijeg i hladan sibirski zrak. Temperature će naglo pasti 23. decembra, a u narednim danima hladni zrak s istoka strujat će u Njemačku, ali i južnije.

- Neki vremenski modeli ukazuju na početak prave zime. No neki i dalje donekle osciliraju između prilično hladnog vremenskog obrasca za Božić i prave sibirske hladnoće s istočnim vjetrovima, ledenim danima i vrlo niskim minimalnim temperaturama - kaže Schenk.

Kaže kako je sigurno da će se prostor visokog tlaka zraka proširiti sjevernom Evropom te da bi mogao donijeti ledene istočne vjetrove. Prema jednom modelu, maksimalne temperature 26. decembra mogle bi se kretati od -10 do 0 Celzijevih stepeni. Najtoplije će pritom biti u regiji Gornje Rajne, a najhladnije uz rubove Alpa.

Što se tiče Badnjaka, aktuelna prognoza mnoge će u Njemačkoj razveseliti. Slab snijeg moguć je na jugu zemlje, a snježni pljuskovi na sjeveru, duž baltičke obale.

- U nekim dijelovima moglo bi se nakupiti i pola metra snijega - prognozira Schenk.



Vjerovatnost snijega raste i u južnoj i jugoistočnoj Njemačkoj, ali i u velikim dijelovima Austrije, prenosi Jutarnji list.

- Snijeg će početi padati navečer 24. između Erfurta i Dresdena, a zatim će se pomaknuti dalje na jug. Do jutra 25. već će stići do Alpa. Lagane snježne padavine očekuju se u centralnim regijama, a veće na istoku i jugoistoku. Tamo bi se snijeg mogao i duže zadržati jer će biti dovoljno hladno - dodao je.

Modeli će, naravno, postati sve precizniji kako prognoza bude vremenski bliža, ali prema sadašnjim izračunima, čini se kako će u bijelom Božiću uživati samo sjeverni dio kontinenta.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo