14.01.2026 / 12:35 Regija - Nakon izbora

Sørensen: EU očekuje brzo konstituiranje skupštine i vlade na Kosovu

Sørensen: EU očekuje brzo konstituiranje skupštine i vlade na Kosovu
Foto: President of the Republic of Kosova
Evropska unija očekuje brzo konstruiranje nove skupštine i vlade na Kosovu nakon izbora 28. decembra, kazao je u srijedu u Prištini posebni izaslanik Unije za dijalog Kosova i Srbije Peter Sørensen nakon susreta s kosovskom predsjednicom Vjosom Osmani i premijerom u tehničkom mandatu Albinom Kurtijem.

Čestitajući kosovskim vlastima na uspješno provedenim izborima u decembru, Sørensen je istakao kako postoji nada da će 2026. donijeti ono što 2025. nisu uspjeli postići u dijalogu o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije.

"Ono što nas je međunarodna zajednica, u našoj ulozi posrednika u dijalogu, zamolila je da osiguramo da obje strane sjednu i razgovaraju. Stoga ćemo morati pronaći način da se to dogodi. Visoka predstavnica Kaja Kallas posjetila je prošle godine Beograd i Prištinu i postoje obveze da će se sastanak održati kada za to dođe vrijeme. Ona će sazvati sastanak", kazao je posebni izaslanik EU-a za dijalog Kosova i Srbije, prenose Reporteri.net.

Sørensen bi se tokom dana trebao sastati i s čelnicima kosovske opozicije nakon čega će otputovati u Beograd kako bi razgovarao sa srbijanskim vlastima a današnja posjeta Prištini prva je nakon što mu je mandat produžen na još dvije godine.

Posjeta Sørensena Kosovu dolazi u trenutku kada Evropska unija (EU) očekuje konstituiranje nove kosovske skupštine i vlade kako bi najmlađa evropska država izašla iz političke blokade koja traje od izbora u februaru prošle godine.

Vijeće EU-a imenovalo je u januaru prošle godine Sorensena za novog posebnog izaslanika za dijalog Srbije i Kosova, a dužnost je preuzeo 1. februara od Miroslava Lajčaka. Nakon izbora u februaru uslijedila je politička blokada na Kosovu jer predstavnici albanskih stranka nisu uspjeli formirati novu vladu niti osigurati većinu u parlamentu. Stanje u državi odrazilo se i na dijalog o normalizaciji odnosa koji Kosovo i Srbije vode pod pokroviteljstvom EU-a a koji je dospio u slijepu ulicu i malo tko očekuje da će uskoro doći do napretka u tom procesu.

Vijeće EU-a ranije je navelo kako je zadaća novog posebnog izaslanika olakšavanje dijaloga koji će pridonijeti sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa Srbije i Kosova, posebno kada je riječ o sporazumu o putu prema normalizaciji i njegovu provedbenom aneksu koji su potpisani u februaru i martu 2023. godine.

No Sørensen je do sada vodio samo dva sastanka s glavnim pregovaračima Kosova u Srbije u procesu dijaloga Besnikom Bislimijem i Petrom Petkovićem na kojima nisu postignuti dogovori o nizu pitanja koja opterećuju dvije zemlje.

Sørensen je danski diplomat s velikim iskustvom na zapadnom Balkanu a između ostalog bio je posebni izaslanik i šef delegacije EU-a u BiH 2011. do 2014. godine.

Srbija i Kosovo su pod okriljem Evropske unije u aprilu 2013. godine u Bruxellesu potpisali sporazum o normalizaciji odnosa, ali u tom procesu izostaje napredak jer Priština inzistira na priznanju a Beograd ne priznaje "samoproglašenu nezavisnost Kosova" i smatra ga svojim teritorijem. Kosovo je dosada priznalo više od 100 zemlja a ne priznaju ga također Grčka, Španija, Rusija i mnogi drugi.

U februaru 2023. godine su obje strane u Bruxellesu prihvatile evropski plan za Kosovo, koju podupiru i Sjedinjene Američke Države, a mjesec dana kasnije u Ohridu i aneks tog plana, ali se još nisu približile rješenju, dok međusobne odnose prate stalne napetosti. Na posljednjem sastanku na visokom nivou u Bruxellesu Kosovo je inzistiralo na ideji o formiranju Povjerenstva za nestale osobe što Srbija uvjetuje formiranjem Zajednice srpskih općina.

(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo