11.02.2026 / 13:15 Svijet - Odavao informacije

Njemački sud osudio Amerikanca na zatvorsku kaznu zbog špijunaže

Njemački sud osudio Amerikanca na zatvorsku kaznu zbog špijunaže
Foto: Ilustracija

Američki državljanin je u srijedu osuđen na dvije godine i osam mjeseci zatvora zbog toga što je Kini nudio povjerljive informacije dok je radio kao civilni službenik u američkoj vojnoj bazi u Njemačkoj.

Optuženi, djelimično imenovan kao Martin D., suđen je pred njemačkim sudom u zapadnom gradu Koblenz, a dio postupka je održan iza zatvorenih vrata.

U 2024. godini, tužilaštvo je optužilo Martina D. da je "više puta kontaktirao kineske vladine agencije i ponudio da prenese povjerljive informacije američke vojske kineskoj obavještajnoj službi."

Muškarac je radio kao službenik za američko Ministarstvo odbrane između 2017. i 2023. godine, uključujući na američkoj vojnoj bazi u Njemačkoj barem od 2020. godine, prema optužnici.

Njemačka policija u Frankfurtu ga je uhapsila u novembru 2024. godine, a od tada se nalazi u pritvoru prije suđenja.

Sjedinjene Američke Države uspostavile su desetine baza u Njemačkoj nakon Drugog svjetskog rata i još uvijek imaju više od 35.000 vojnika stacioniranih u zemlji.

Baze – uglavnom smještene u bivšoj zoni američke vojne okupacije u zapadnoj i južnoj Njemačkoj – također zapošljavaju oko 11.000 civila za poslove poput logistike, keteringa, zdravstvene zaštite i sigurnosti.

Njemačka je zabilježila porast sumnjivih slučajeva špijunaže povezanih s Rusijom od početka punog rata u Ukrajini 2022. godine, pri čemu njemačke vlasti Moskvu optužuju za vođenje "hibridnog rata" – što Moskva negira.

Međutim, bilo je i nekoliko slučajeva špijunaže povezanih s Kinom, dok su odnosi Berlina i Pekinga pod sve većim pritiskom.

U najzapaženijem nedavnom slučaju vezanom za Kinu, bivši pomoćnik njemačkog krajnje desnog političara Maximiliana Kraha osuđen je u septembru na četiri godine i devet mjeseci zatvora zbog optužbi za špijunažu.

Sud u Dresdenu je Jian Guoa proglasio krivim za djelovanje kao agent kineske obavještajne službe dok je radio za Kraha, člana antiimigrantske stranke Alternative za Njemačku (AfD).

(Vijesti.ba)

Izdvajamo