
Albanska opozicija organizovala je u nedjelju novi protest protiv vlasti, koji je protekao uz ozbiljne incidente i napetu atmosferu, uključujući bacanje Molotovljevih koktela na zgradu vlade i intervenciju policije suzavcem, prenosi Anadolija. Protest je predvodila Demokratska stranka uz podršku drugih opozicionih partija, koje zahtijevaju ostavku premijera Edija Rame.
Tokom protesta u Tirani su demonstranti gađali zgradu vlade Molotovljevim koktelima i pirotehničkim sredstvima, dok je policija odgovorila upotrebom suzavca i vodenih topova. Tokom kretanja kroz gradske ulice, zapaljive naprave bačene su i na objekte ministarstava i drugih institucija, a nekoliko policijskih vozila je zapaljeno.
Arnavutluk’ta protestocular, Başbakan Edi Rama’nın konutunu molotof kokteyli ve havai fişeklerle hedef aldıpic.twitter.com/cO9gwRWh7o
— Odak TV (@OdakTV1) March 23, 2026
Protestu su prisustvovali lider Demokratske stranke i bivši premijer Sali Berisha, kao i brojni opozicioni predstavnici. Sigurnost su osiguravale dodatne policijske snage, dok je više saobraćajnica u glavnom gradu bilo zatvoreno.
Ovo okupljanje je dio serije antivladinih protesta koji se u Albaniji održavaju u posljednjim mjesecima, a opozicija najavljuje njihov nastavak. Iz Demokratske stranke navode da im je ograničeno pravo obraćanja u parlamentu, te ističu da protestima ukazuju i na problem korupcije među visokim zvaničnicima.
Opozicione stranke zahtijevaju ostavku premijera i formiranje tehničke vlade kao rješenje za trenutnu političku krizu.
(Vijesti.ba)