03.04.2026 / 08:40 Kultura - Autora Adnana Lugonića

Praizvedba predstave "Posljednji čas klavira" uskoro u Teatru 071

Predstava "Posljednji čas klavira", autora Adnana Lugonića, u režiji Nine Nikolikj, bit će praizvedena u petak, 17. aprila sa početkom u 20:00 sati, u Teatru 071 na adresi Sime Milutinovića 2/II.

Stan u ulici Sime Milutinovića Sarajlije 2 postat će stan u Biesenthalu, mirnom istočnonjemačkom gradiću, gdje će se desiti susret između Jasmine, izbjeglice iz BiH, i Frau Gut, učiteljice klavira. Iako dolaze iz različitih svjetova, njih dvije razvile su dubok prijateljski odnos. I dok u susjednoj sobi Jasminina kćerka vježba klavir, Jasmina i Frau Gut provode vrijeme časa u svojem uobičajenom druženju. Ispostavit će se posljednjem.

U predstavi igraju: Selma Alispahić i Džana Džanić.

"Ova predstava je za mene poseban izazov jer na intiman način, kroz ličnu priču, progovara o univerzalnoj temi borbe izbjeglica. To je tema koja snažno korespondira s današnjim stanjem u svijetu, ali i s općim principom neprihvatanja i nedostatka solidarnosti – koji neminovno vode ka podjelama, sukobima i predrasudama.

Istovremeno, predstava je duboko ukorijenjena u osjećaju usamljenosti svakog pojedinca, koja nastaje upravo kao posljedica izostanka te iste tolerancije", izjavila je režiserka Nina Nikolikj.

Dramaturg je Adnan Lugonić, scenografkinja i kostimografkinja Adisa Vatreš Selimović, kompozitor Oliver Josifovski, fotograf Velija Hasanbegović, dok dizajn plakata potpisuje Almir Kurt Kugla.

Reprizna izvođenja su zakazana za 18. i 19. april sa početkom u 20:00 sati.

Iz Narodnog pozorišta Sarajevo napominje se da će, nakon premijere dramske predstave "Snajper", ovo biti drugi premijerni naslov novoosnovanog Teatra 071.

Predstava je rađena u koprodukciji sa Peripetija Production.

Projekat je podržan od strane Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo i Općine Stari Grad u saradnji sa Multimedijalnim centrom kulture CZK.

Ulaznice se mogu kupiti isključivo online, putem platforme karter.ba.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo